Piekący wyciek z przyzębia a wykrycie bakterii provotella

Witam bardzo serdecznie,po wymazie z dziąsła wykryto u mnie bakterie provotella ponieważ od dłuższego czasu mam piekący wyciek z przyzębia problem w tym ze jest to coraz bardziej uciążliwe zaczęło się 5 lat temu po zrobieniu koronki na martwym korzeniu po jakimś czasie zęba usunęłam lecz ta piekąca wydzielina przeniosła się na kolejnego zęba czym to może być spowodowane czy wykrytą bakterią?proszę o poradę bo jest to bardzo uciążliwe z góry serdecznie dziękuję.
KOBIETA, 44 LAT ponad rok temu

To jest bakteria powszechnie występująca w całym przewodzie pokarmowym człowieka i u zdrowego człowieka nie powoduje takich problemów jak Pani opisuje.
Szukałbym przyczyny w nieprawidłowościach odbudowy protetycznej , lub problemów z samym korzeniem i tkankami okołozębowymi bądź chorobami przyzębia.
Potrzebna jest diagnostyka obrazowa (RTG) sam wymaz nic nam nie powie , w wymazach z jamy ustnej można wyhodować bakterie kilku tysięcy gatunków , czasem dość zaskakujących

0

Dentysta Białystok



„Dentysta Białystok”



Obecność bakterii z rodzaju Prevotella w wymazie z dziąsła wskazuje na przewlekły stan zapalny w okolicach przyzębia. Może to być związane z piekącą wydzieliną, którą opisujesz, szczególnie jeśli problem pojawił się po założeniu koronki na martwym korzeniu. Prevotella to bakterie często występujące w infekcjach przyzębia oraz ropniach, a ich obecność może wskazywać na przewlekły lub nawracający proces zapalny. Przyczyny mogą być różne. Możliwe, że infekcja rozpoczęła się od martwego korzenia, a po usunięciu zęba bakterie mogły przenieść się na sąsiednie tkanki lub zęby. Inną możliwością jest, że pozostałości po wcześniejszym stanie zapalnym, takie jak zmiany w kości czy przewlekłe zapalenie tkanek, utrzymują problem. Zakażenie może być też związane z ogólną chorobą przyzębia, taką jak paradontoza, która sprzyja rozprzestrzenianiu się bakterii. Aby złagodzić problem, konieczna jest konsultacja ze specjalistą periodontologiem, który oceni stan przyzębia, głębokość kieszonek przyzębnych i stan otaczających tkanek. Warto wykonać badania obrazowe, takie jak RTG lub tomografia CBCT, aby sprawdzić, czy w kości lub tkankach nie ma zmian zapalnych, torbieli lub resorpcji kości. Leczenie może wymagać antybiotykoterapii, zwłaszcza przy infekcjach wywołanych przez bakterie beztlenowe, takie jak Prevotella. Często stosowanym lekiem w takich przypadkach jest metronidazol lub inne antybiotyki ukierunkowane na bakterie beztlenowe. Dodatkowo niezbędne może być profesjonalne oczyszczenie kieszonek przyzębnych, skaling lub kiretaż, aby usunąć źródło infekcji. Pamiętaj, że przewlekły stan zapalny wymaga systematycznego leczenia i kontroli, dlatego nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Warto również zadbać o higienę jamy ustnej, aby wspierać proces leczenia i zapobiegać dalszym infekcjom.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty