Problem z nadwagą u 8-latki a badanie pod kątem problemów z tarczycą

Szanowny Panie Doktorze. Moja córka w wieku 8 lat ma problem z nadwagą, aktualnie pilnujemy, co i jak je, jednakże nadwaga w ciągu roku nie zmniejsza się. Jako przyczynę pediatra zleciła badanie pod kątem problemów z tarczycą. Pierwsze badanie w lipcu 2015 r. TSH wykazało 5,06 w przedziale 0,600-4,840, ponowne badanie po miesiącu TSH - 3,49 przedziale 0,600-4,840. Czy należy pogłębiać diagnozę o badanie USG tarczycy, czy poprzestać na tych wykonanych.

Dzień dobry,

Proszę oznaczyć dodatkowo rano na czczo fT3 , fT4 raz antyTPO i aTG. Z uwagi na wysokie TSh warto rozważyć suplementację L-tyroksyną, a dawkę powinien dobrać lekarz, po wykonaniu w/w badań. Warto również oznaczyć córce glikemię na czczo i stężenie insuliny oraz oznaczyć współczynnik HOMA-IR pod kątem insulinooporności. Proszę również na wszelki wypadek sprawdzić stężenie kortyzolu we krwi rano na czczo - ok. 8:00.
Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz