Problem z nagromadzeniem wody w organizmie

Witam serdecznie, Mam problem z nagromadzeniem wody w organizmie (i nie jest to tylko stan przed okresem), stosowałam mnóstwo suplementów, ziół(pokrzywa) itp, po za tym nie solę od kilku lat, alkohol sporadycznie, kwawa 1x dziennie, i piję ok 2 litrów wody herbaty. Hormony mam przebadane-ok, więc czym to może być spowodowane? i co można z tym robić JESZCZE? dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Mgr Ewa Tomczyk Dietetyk, Wrocław

Witam,

gratuluję Pani działań- wszystkie one przeciwdziałają zatrzymywaniu wody w organizmie i z pewnością zatrzymuje Pani mniej wody niż wtedy, gdyby Pani o tych wskazówkach nie pamiętała.
Dodatkowo proszę unikać produktów o wysokim indeksie glikemicznym, takich jak słodycze i produkty z oczyszczonej mąki pszennej. One także bardzo mocno przyczyniają się do kumulacji wody.

Pozdrawiam :)

Powodów zatrzymania wody może być mnóstwo: od zaburzeń układów: krwionośnego, moczowego, hormonalnego, poprzez przyjmowane leki, stres, pogodę, skończywszy na sposobie żywienia. Nadmiar wody, obrzęki zawsze jest sygnałem, że coś w organizmie nie funkcjonuje prawidłowo. Oprócz odpowiedniej podaży płynów oraz ograniczenia soli, włączenie aktywności fizycznej również przyczyni się do usuwania nadmiaru wody z organizmu. Można także zwiększyć ilość produktów bogatych w potas, które działają antagonistycznie do sodu. Należą do nich np. banany, awokado, pomidory, ziemniaki. Jeżeli większość czasu spędza Pani w pozycji siedzącej – radzimy robić sobie przerwy, więcej się ruszać. Jeżeli natomiast przyjmuje Pani jakieś leki i wiąże je Pani z nadmiernym gromadzeniem się wody, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem w celu omówienia dalszego leczenia.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

Witam Panią,
Dobrze, że pije Pani odpowiednie ilości płynów. Jest to bardzo ważne, aby odpowiednio nawodnić organizm. Pewne ilości płynów organizm wytwarza sam z trawienia produktów spożywczych, jednak te ilości są zbyt małe i organizm płynów domaga się od Nas. Jeżeli pijemy zbyt mało to organizm zaczyna robić zapasy, rezerwę i wodę zatrzymuje. Tak najprościej to wytłumaczyć. Zatrzymane płyny metaboliczne powodują, że puchniemy, czujemy obrzęki nóg, rąk czy twarzy a waga rośnie.
Dodatkowo - oprócz pokrzywy, zalecam picie ziół typu: koper włoski, rumianek, mięta itp które oczyszczą Pani organizm. Rano na czczo (o ile nie podrażnia to Pani przewodu pokarmowego) warto wypić szklankę wody z sokiem z cytryny, ponieważ działa detoksykująco i poprawia przemianę materii.
Ważne jest również aby w Pani codziennym jadłospisie była zdrowa żywność, jak najmniej przetworzona. Proszę wybierać produkty naturalne o jak najkrótszym składzie.
Codzienna dieta powinna być zbilansowana i dostarczać wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Widzę że jest Pani z Warszawy (tu przyjmuje pacjentów), więc najchętniej zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną, na której wykonamy pomiary składu ciała i sprawdzę jak rozkłada się poziom wody. Przeprowadzę również wywiad żywieniowy i zdrowotny oraz na tej podstawie dobiorę indywidualny jadłospis. Ważna jest także odpowiednia aktywność fizyczna.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania prawidłowo dobraną dietą zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk