Problem z odczuwaniem emocji przy zaburzeniach lękowo-depresyjnych

Problem z odczuwaniem emocji Od jakichś 3 miesięcy odczuwam problem z odczuwaniem uczuć takich jak radość, szczęście, rzadko się uśmiecham, wszystko postrzegam jako jednolite, jestem mniej chętny na wszelką aktywność. Dodam że mam dziewczynę od 2 lat i zawsze było między nami dobrze, czasem się kłóciliśmy, były sprzeczki ale sądzę że byliśmy zdrowym związkiem. Od kiedy gorzej się czuje przestałem również czuć do to uczucie miłości, które dotychczas zawsze było, czasem myślę że to chwilowy stan lecz czasem boje sie że będę się tak czuł zawsze. Martwi mnie to że tak gwałtownie straciłem to uczucie i zależnie od dnia, a nawet pory myślę nad zakończeniem związku. Dodam że próbowaliśmy już zrywać, robić przerwy ale bez skutku, sam tego nie chciałem. Nie odczuwam również potrzeby przebywania ze znajomymi, spotkania nie przynoszą mi radości. Chodzę do psychologa i byłem na jednej wizycie u psychiatry, lecz nie czuje za dużej poprawy, poza tym że chyba powoli zaczynam się do tego przyzwyczajać. Psychiatra stwierdził u mnie zaburzenie lękowo depresyjne, powiedział że nie jest to aż tak poważne i przy dobrej współpracy z psychologiem oraz zażywaniem leków niedługo wszystko ustąpi. Leków zdecydowałem sie nie brać bo stwierdzłem że może dam radę sobie bez nich. Proszę o poradę

Witam Pana,
Anhedonia, czyli brak odczuwania uczuć i emocji
oraz brak odczuwania przyjemności zmysłowej, emocjonalnej,
intelektualnej i duchowej, a przede wszystkim brak zdolności
odczuwania radości życia, zwykle jest główną cechą
poważnego zaburzenia depresyjnego.
Może być też skutkiem długotrwałego stresu, lęku,
przeżytej w dzieciństwie traumy, uzależnienia od amfetaminy
i kokainy lub stosowania antydopaminergicznych leków
przeciwdepresyjnych lub leków przeciwpsychotycznych.
Anhedonia negatywnie wpływa na wszystkie sfery
życia - funkcjonowanie społeczne, rodzinne i zawodowe
a także na nasze zainteresowania.
Znacznie obniża jakość życia.
Żeby Panu pomóc, należy wnikliwie przyjrzeć się różnym
sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni Pana życia,
które doprowadziły do opisanych zaburzeń
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Przede wszystkim ważne jest, żeby Pan systematycznie
uczestniczył w odpowiednio dopasowanej psychoterapii
Terapeuta pomoże Panu odzyskać równowagę wewnętrzną,
oraz uporać się z lękami i pozostałymi dolegliwościami,
dzięki czemu odzyska Pan radość życia.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl