Problem z oddawaniem kału

Mam taki oto problem z oddawaniem kału. Rano wstaję, kawka, papierosek no i kupka :). Tak było do jakiegoś czasu. Obecnie, może jakieś 2-3 lata rano "zmuszony" jestem bez względu na to czy wypiję kawę czy nie, zasuwać do kibelka, żeby zdążyć. Oddaję kał nie tylko raz dziennie. Zdarza się to co najmniej 2 do 4 razy dziennie. Kał jest raczej rzadki, bubkowaty. Z reguły kał oddaję raz rano i bardzo często po zjedzeniu posiłku - jakiegokolwiek. Dodatkową, dla mnie ciekawą sprawą jest to, że po spożyciu alkoholu kał staje się "normalny" w miarę tzn. staje się twardawy (na swój sposób). I tak w kółko.

Trudno określić bez bezpośredniego badania co jest przyczyną takiego stanu jak Pan opisuje. Taki stan wymaga dokładnego badania. Najlepiej w tej sprawie skonsultować się z gastroenterologiem. Podłożem takiego problemu może być albo jakiś stan zapalny w zakresie jelita grubego albo tzw. zespół jelita drażliwego, czyli czynnościowe zaburzenia pracy jelit. Myślę, że na początku należałoby zastosować leki jak w przypadku zespołu jelita drażliwego (zaburzenia w oddawaniu stolca są niewielkiego stopnia - rzadko (2-4 razy) luźny stolec). Jeśli te leki nie pomogą należy zastanowić się nad wykonaniem np. kolonoskopii celem dokładnej oceny śluzówki jelita grubego - czy w jelicie nie występuje jakiś stan zapalny, może np. polipy. O wszystkim zadecyduje gastroenterolog po bezpośrednim badaniu.