Problem z wypadaniem włosów. Czy przyczyna leży w niedoborze żelaza?

Witam. Od wielu miesięcy borykam się z problemem nadmiernego wypadania włosów, podejrzewałem u siebie problemy z tarczycą lub niedokrwistość. Zrobiłem badania TSH, TF3, FT4, morfologię i biochemię. Oto wyniki (w nawiasach podany zakres referencyjny): TSH - 3,350 (0,270--4,200), FT3 - 3,32 (2,02--4,43), FT4 - 1,45 (0,93--1,71) Żelazo - 70 (60--170), Magnez - 2,5 (1,9--2,5), Potas - 4,5 (3,8--5,2), Sód - 142,0 (136,0--145,0) WBC - 6,09 (4,0--11,0) NEUT - 3,29 (1,9--7,5) LYM - 2,03 (0,9--4,5) MONO - 0,46 (0,1--1,0) EOS - 0,12 (0,05--0,5) BASO - 0,01 (0,0--0,2) LUC - 0,18 (0,0--0,4) RBC - 5,06 (4,2--6,3) HGB - 14,1 (12,0--18,0) HCT - 40,8 (40,0--52,0) MCV - 80,5 (80,0--97,0) MCH - 27,8 (26,0--32,0) MCHC - 54,5 (31,0--nieczytelnie, chyba 86,0) RDW - 12,2 (11,0--15,0) HDW - 2,4 (2,2--3,2) PLT - 229,0 (130,0--430,0) MPV - 10,2 (7,0--12,0) PCT - 0,23 (0,12--0,36) PDW - 56,6 (40,0--60,0) Lekarz rodzinny stwierdził, że wszystko jest w porządku. Mimo to mam jednak dużo zastrzeżeń, co prawda lekarzem nie jestem, ale wolę się upewnić. Mam więc kilka pytań: Co mówią o mojej tarczycy te wyniki? Na przykład, jak te wyniki mają się do przemiany materii? Niektóre wyniki są na granicy normy (HCT, MCV i RDW), czy mogą one wskazywać na lekką anemię lub przewodnienie? Niski poziom żelaza uzupełniam tabletkami wzmacniającymi włosy, paznokcie i skórę, zażywam je od miesiąca, ale nie widać poprawy, włosy nadal wypadają w takich samych ilościach - dziennie 50 i więcej. Jakie dodatkowe badania mogę wykonać pod kątem wypadania włosów? Czy pełna biochemia krwi z wynikami wszystkich witamin i metali pomoże ustalić ogólny stan mojego organizmu? Dodam że mam niskie BMI - 17,0 i sądzę, że to może być główną przyczyną (lub jego skutki uboczne np. niedobory) wypadania włosów. Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Odpowiadając na pierwsze Pana pytanie: wyniki oznaczenia hormonów tarczycy nie budzą zastrzeżeń. Wszystkie mieszczą się w granicach normy i nie wskazują na żadną patologię, która mogłaby wpływać niekorzystnie na Pana przemianę materii.

Co do drugiego pytania: nie ma Pan również anemii (do jej rozpoznania niezbędne jest stwierdzenie obniżonego stężenia hemoglobiny we krwi). Rzeczywiście średnia objętość krwinki czerwonej jest w dolnej granicy normy (krwinka jest mała), co sugeruje niedobór żelaza w Pana organizmie (mimo, że stężenie tego pierwiastka we krwi mieści się jeszcze w normie). Niedobór żelaza (nawet taki, który nie powoduje jeszcze anemii) może powodować kłopoty z włosami.
Jeśli chodzi o hematokryt: choć liczba krwinek czerwonych jest prawidłowa, to (jak już wspomniałam) są one małe - ich sumaryczna objętość w jednostce krwi jest więc niska, co tłumaczy obniżoną wartość HCT. RDW jest prawidłowe.

Samo uzupełnianie niedoboru żelaza preparatem witaminowo-mineralnym nie wystarczy. Ważna jest odpowiednia dieta bogata w ten pierwiastek oraz w witaminę C (poprawiającą jego wchłanianie). Jeśli niskie BMI wynika ze stosowanej przez Pana niskokalorycznej diety, należy postarać się zmienić jej skład, tak aby dostarczała ona Panu nie tylko niezbędnych witamin i minerałów, ale także kalorii.

Jeśli lekarz po zbadaniu Pana nie stwierdił konieczności wykonywania dodatkowych analiz, to myślę, że nie ma takiej potrzeby. Oczywiście, aby precyzyjniej określić stopień niedoboru żelaza, może Pan wykonać dodatkowe badania (stężenie ferrytyny, TIBC) - pytanie: co to zmieni? - zalecenia będą najprawdopodobniej takie same. Warto natomiast po jakimś czasie stosowania diety bogatej w żelazo wykonać badania kontrolne - jeśli nadal utrzymywało się będzie niskie MCV i stężenie żelaza, trzeba będzie pogłębić diagnostykę.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.