Problem z zajściem w ciążę - jak sprawdzić drożność jajowodu?

Witam! Właśnie 4 dni temu miałam usunięty jajowód z powodu ciąży pozamacicznej, był to dla mnie szok, bo bardzo staraliśmy się z mężem o dzidziusia, miałam już 3 poronienia, a to było 4 i skończyło się laparoskopią. Teraz zatanawiam się, czy z jednym jajowodem mam szanse na zajście w ciążę i chciałabym się dowiedzieć, czy jest możliwość sprawdzenia lewego jajowodu - czy jest drożny i jak to wygląda - bo nie chciałabym przeżywać tego jezcze raz.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Oczywiście w przypadku posiadania jednego drożnego jajowodu oraz przy wykluczeniu innych dolegliwości zajście w ciążę jest jak najbardziiej możliwe. Istnieje kilka metod sprawdzania drożności jajowodów. Pierwszą z nich jest badanie ultrasonograficzne z podaniem specjalnego kontrastu. Częściej stosuje się badanie rentgenowskie z podaniem kontrastu. Najbardziej dokładną metodą, lecz niosącą za sobą ryzyko powikłań jest chromolaparoskopia. Stosuje się ją jednak w zaawansowanej diagnostyce przyczyn niepłodności.