Problemy z dotykiem w okresie menopauzy

Przyjaciółka (od 10 lat jesteśmy razem) w wieku 56 lat zasygnalizowała, że mój dotyk zaczął ją drażnić. Rozumiem, że od jakiegoś już czasu jest w okresie menopauzy. Moje pytanie dotyczy faktu, iż nagle - jak gdyby bez powodu (?) - taki fakt zaistniał. Z kolei wiem, że akurat dotyk w okresie menopauzy jest dla kobiety ważny (pomijam w tym momencie jakąś moją wybitną aktywność seksualną - ta pozostała bez zmian). Czy jest to standard dla menopauzy, czy sprawa indywidualna ? Pzdr - Andrzej.

Witam Pana!

Jeśli chodzi o dotyk to jest on bardzo ważny w każdym wieku, natomiast w czasie menopauzy oraz po może być skóra bardzo wrażliwa i ten dotyk może być nie tak przyjemny jak kiedyś. wystarczy porozmawiać - co w dotyku jest takiego co partnerce przeszkadza, jak dotyk jest dla niej niekomfortowy a jak to zmienić. Pozdrawiam

Nie wiem, jaki jest standard dla menopauzy, ale też wydaje mi się, że ta informacja niewiele Panu da? Ważne, co czuje i komunikuje Pana partnerka. Jeżeli trudno to Panu zrozumieć, proszę zaprosić ją do wspólnej rozmowy o potrzebach, o uczuciach. Nawet jeśli nie będzie umiała od razu odpowiedzieć, skłoni ją Pan do zastanowienia i sprecyzowania oczekiwań. Ważne, żeby Pan był gotowy wysłuchać i zareagować na to, co usłyszy.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/