Problemy z oddawaniem stolca i niesygnalizowanie potrzeby fizjologicznej

prosze o pomoc!!! dziecko ma 6 lat nadal nie zgłasza potrzeby fizjologicznej (stolca)....miał robione usg jamy brzusznej...byliśmy u chirurga....powinien miec zrobione badanie monometryczne odbytu,ale nie ma szans się dostać....nawet prywatnie mogę zrobić....3 razy dziennie brudzi majtki, miał dawane leki na przeczyszczenia,lewatywy i ciagle to samo.....co mam robic

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Jeżeli dziecko rozwija się prawidłowo i prawidłowo rozumie polecenia, a powyższe konsultacje nie wyjaśniły przyczyny zaburzeń, to sugeruję skontaktować się również z psychologiem, i wyjaśnić, czy nie trzymanie stolca nie ma u dziecka podłoża psychologicznego.