Problemy z oddychaniem, duszność, wzmożone bicie serca - do jakiego lekarza się udać?

Witam. Od długiego czasu mam objawy, teraz są dość silne i częste. Muszę w końcu lekarzowi opowiedzieć o tym. Mam duże problemy, gdy mam duszności oraz problem z oddechem. Trwa to około 3 lat. Muszę w końcu coś zacząć działać. Szybko się męcze, podczas silnych objawów ciężko mi mówić, wcześniej śmiertelnie się bałem, co nasilało te objawy. Byłem dwukrotnie w szpitalu z tego powodu. Miałem robione badania na serce - gdy się stresuję bardzo szybko mi wali serce, raz doszło do 200 uderzeń na minutę. Nie badano mnie w kierunku astmy. Co gorsza, palilem papierosy, wiedząc, że coś nie tak z moim oddychaniem, ale staram się rzucić. Teraz nie palę. Do jakiego lekarza powinienem się udać i czy leczenie obniży częstość ataków?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Opisane objawy oraz informacje z wywiadu mogą sugerować astmę lub inną chorobę płuc, przebiegajacą z obturacją, np. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Nie można jednak wykluczyć choroby płuc o innym charakterze bądź przyczyny pozapłucnej.
Dlatego doradzam na początek wizytę u lekarza rodzinnego, który uzupełni wywiad i zbada Pana, gdyż uzyskane dzięki temu informacje pomogą przybliżyć diagnozę. Specjalistą zajmującym się chorobami płuc jest pulmonolog (pneumonolog). Można też udać się do alergologa.

W przypadku rozpoznania astmy na odpowiednio wczesnym etapie, możliwe jest ustawienie leczenia, pozwalającego na niemal normalne życie, choć zachorowanie w życiu dorosłym nierzadko wiąże się z cięższym przebiegiem.

Rozpoznanie POChP zwykle wiąże się z większymi ograniczeniami w codziennym życiu i szybszym postępowaniem choroby. Warto nie zwlekać dłużej, ponieważ, jak wspomniałam, szybsze włączenie leczenia zawsze daje lepsze efekty.

Pozdrawiam