Problemy z oddychaniem przy braniu tabletek

Od 2 miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne. Wcześniej brałam inne. Poprzednie tabletki powodowały u mnie migreny, więc lekarz zmienił mi pigułki. Niestety, od tygodnia nie czuję się dobrze. Mam kłopoty z oddychaniem. Zaczęło się od kilku razy dziennie. Dzisiaj jestem bardzo wystraszona, bo mam co chwilę takie ataki. Wygląda to tak, jakby w czasie wydechu nagle coś mi uciskało klatkę piersiową. I mam tak teraz co chwilę. Nie bardzo mogę iść do lekarza. Spróbuję jutro, jeśli mi się uda dostać (mieszkam w UK). Przeczytałam właśnie na ulotce, że mogą problemy z oddychaniem wystąpić. Myślę, czy brać dziś wieczorem tabletkę, czy odłożyć zanim nie zobaczę się z lekarzem. Nie ukrywam, że bardzo się niepokoję, a nawet jestem trochę tym przerażona dzisiaj. Czuję, że coś nie tak jest ze mną. Czy powinnam iść na dyżur, czy po prostu odłożyć tabletki. A może to nie ma związku z tabletkami? Jestem zagubiona. Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, co Pani dolega bez zbadania i zebrania dokładnego wywiadu. Tym niemniej, jednym z najgroźniejszych (zagrażającym życiu!!!) powikłań stosowania tabletek antykoncepcyjnych jest tzw. zatorowość płucna, której jednym z głównych objawów jest duszność. Proponuję odstawić tabletki i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, np. zgłosić się na ostry dyżur w szpitalu. Proszę nie zapomnieć powiedzieć lekarzowi o przyjmowanych tabletkach.