Ile lat można brać tabletki bez ryzyka powikłań?

Witam mam 22 lata stosuję tabletki antykoncepcyjne od kilku lat. Antykoncepcję zaczęłam stosować w wieku 18 lat. Najpierw tabletki zażywałam 2 lata, potem miałam 0.5 roku przerwę po której znowu wróciłam do antykoncepcji na kolejne 1.5 roku. Dlatego zwracam się z pytaniem czy konieczne jest obecnie zrobienie przerwy i czy długoletnia antykoncepcja zmniejsza późniejsza zdolność do płodności oraz ile lat można bez obaw brać tabletki bez robienia przerwy?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Obecnie uważa się, że tabletki antykoncepcyjne nie powodują późniejszych problemów z zajściem w ciążę o ile zostaną właściwie dobrane każdej kobiecie. Dopasowanie najlepszej antykoncepcji powinno opierać się na wykonaniu profilu hormonalnego.
Podczas stosowania hormonalnej antykoncepcji wskazane są kontrolne badania lekarskie co 6-12 miesięcy.

Co do odstępów w stosowaniu preparatów hormonalnych to dawniej uważano, że należy robić przerwy po 6 lub 12 cyklach, dzisiaj w związku z pojawieniem się preparatów bezpieczniejszych o mniejszych stężeniach hormonów zdania są podzielone.
Proponuję skonsultować tą kwestię z lekarzem, który dobrał preparat antykoncepcyjny.