Problemy z oddychaniem - to astma czy papierosy?

Witam wszystkich, Mam 17 lat i mój problem polega na tym, że od równo 2 lat palę papierosy. Kiedyś mało, teraz paczkę dziennie ;/;/ staram się ograniczyć z tego oto powodu. Kiedy jeszcze nie paliłem, gdy brałem mocny wdech i czułem, że to już max, to przekraczany był taki „próg” i mogłem jeszcze więcej. Teraz natomiast mogę wziąć bardzo mało powietrza do płuc i gdy o tym pomyślę i oddycham to tak jakby się duszę. Nigdy nie miałem astmy i nie jestem alergikiem. Czy to na pewno przez papierosy? I czy po takim czasie palenia w moim wieku mogą wystąpić jakieś ciężkie choroby, np. rak? I jeszcze jedno, czy to, że palę wykryją w szpitalu na prześwietleniu płuc jeżeli owe bym miał? Z góry serdecznie dziękuje za odpowiedź.

Witam serdecznie,
Jeżeli pojawiały się u Pana opisywane objawy wskazane jest wyjaśnienie ich przyczyny. Palenie papierosów na pewno kondycji układu oddechowego nie poprawia, tym bardziej że ilość wypalanych papierosów jest spora. Papierosy mogą nasilać objawy astmy, natomiast opisywane przez Pana objawy nie koniecznie na nią wskazują.
Wskazana jest konsultacja z lekarzem rodzinnym, dokładne badanie lekarskie i zebranie wywiadu i na tej podstawie zaplanowanie badań dodatkowych.
Rak płuc powstaje z reguły po wielu latach palenia. Ewentualne zdjęcie płuc może uwidocznić zmiany w tkance płucnej, ale jest to mało prawdopodobne.
Proszę się poważnie zastanowić nad rzuceniem nałogu, tym bardziej że już występują opisane przez Pana objawy. Wsparcia może udzielić lekarz rodzinny.

Pozdrawiam.