Jak poradzić sobie z uzależnieniem od papierosów?

Dobry wieczór chciałbym zapytać jak rzucić papierosy palę 5lat a czuję że silna wola nie rzucę czy jest jakiś bardzo dobry lek lub preparat dzięki któremu rzucę palenie proszę o odpowiedź

Witam,

jeśli pojawia się myśl związana rzuceniem palenia - jaki jest cel związany z rzuceniem palenia, czy to są koszty - straty finansowe i zdrowotne, czy inny powód? Każdy cel wymaga starannego planowania poszczególnych etapów, może Pan spróbować redukować ilość wypalanych papierosów dziennie. Rzucanie palenia papierosów jest złożonym procesem, proszę spróbować, jeśli będzie zespół odstawienny, np. wzmożona drażliwość, labilność emocjonalna - wtedy można zastosować preparaty wspomagające. Potrzeba, chęć zapalenia trwa kilka minut, jeśli przekieruje się uwagę na inne działanie zapomina się o paleniu. Dobrze byłoby zapisać sytuacje, w których wzrasta potrzeba zapalenia, czy to są określone pory dnia, czy związane to jest z innymi osobami? Jest to problem indywidualny, wymaga szczegółowego postępowania zgodnie z własnymi potrzebami. Preparaty są różne dla każdego można dostosować.

Pozdrawiam serdecznie

Witam Pana
Do czynników uzależniających należą nie tylko właściwości
chemiczne papierosów, ale także czynniki
środowiskowe np. przynależność do grupy rówieśniczej
oraz indywidualne predyspozycje biologiczne i psychiczne
człowieka, takie jak wiek rozpoczynania palenia papierosów,
niedojrzałość emocjonalna, mała tolerancja na frustrację,
ograniczona samokontrola itp.
Dlatego niektórym osobom tak bardzo trudno przychodzi
zerwanie z nałogiem palenia, zwłaszcza wtedy, gdy przybrał
on rozmiary zespołu uzależnienia.
Przy rzucaniu palenia za pomocą preparatów w postaci tabletek
czy gum do żucia istnieje duże ryzyko, że w każdej chwili
może Pan powrócić do nałogu.
Żeby skutecznie uwolnić się od nałogu palenia potrzebna jest
praca nad emocjami, umysłem, psychiką i tym wszystkim,
co kojarzy się z paleniem i sprawia, że człowiek sięga po papierosa
nie bacząc na ryzyka z tym związane.
Każde uzależnienie można wyleczyć.
Są tylko dwa warunki – pacjent musi chcieć uwolnić się
od uzależnienia i podjąć odpowiednią terapię.
Przy rzucaniu palenia doskonale sprawdza się psychoterapia,
która rozpoznaje źródła psychicznych uwarunkowań
związanych z uzależnieniem, wzmacnia poczucie kontroli,
uczy strategii lepszego radzenia sobie ze stresem
oraz pomaga wyeliminować niepożądane objawy
po odstawieniu papierosów.
Myślę, że w Pana przypadku wskazana jest specjalistyczna
pomoc w poradzeniu sobie w zerwaniu z nałogiem.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl