Przyczyny kaszlu przy nałogowym paleniu papierosów

Czy to może być już rak?paliłam papierosy nałogowo przez półtora roku, w tym głównie epapierosa ale w ilościach takich jakbym paliła /-3 paczki dziennie. Później rok temu rzuciłam ale męczył mnie ciągle kaszel który z czasem ustał. Teraz na wyjeździe ponownie zaczęłam popalac, mniej więcej paczkę dziennie i zaczął mnie męczyć potworny kaszel. Byłam u lekarza bo myślałam że to przeziębienie ale wg lekarzy płuca i oskrzela mam czyste a jednak kaszel nie ustępuje bardzo się czy to może być już rak

Dzień dobry,

Proszę na spokojnie wykonać RTG klatki piersiowej w projekcji P-A oraz spirometrię. Nowotwory płuc zwykle rozwijają się po dłuższym okresie palenia i w późniejszym wieku, więc może to jedynie jakieś zburzenia wentylacji płuc - np. o charakterze obturacyjnym, stąd konieczność wykonania spirometrii. RTG płuc proszę wykonać kontrolnie i ... koniecznie rzucić palenie.

Pozdrawiam serdeczne.

Marek Derkacz