Problemy z pamięcią podczas leczenia nadciśnienia

Witam, mam 53 lata, od około 15 lat leczę się na nadciśnienie tętnicze zażywając regularnie Prestarium i Sectral. Jestem aktywna zawodowo, znam kilka języków obcych, moja praca polega na stałej aktywności intelektualnej i tutaj zaczyna się problem. Od jakiegoś czasu obserwuję u siebie niepokojące objawy utraty pamięci. Zapominam nazwiska i nazwy, zapominam o wykonaniu czynności, które wymagają pewnej regularności, mieszam słówka z różnych języków albo zapominam odpowiednika w języku polskim, albo mówię coś, o czym mówiłam przed chwilą, ale już tego nie pamiętam. Mam też trudności z zasypianiem, często budzę się w nocy i nie mogę spać, dlatego od czasu do czasu zażywam bromazepan.

Czy moje trudności z pamięcią mogą być zależne, od któregoś z wymienionych leków (leki na nadciśnienie zażywam w ilości Prestarium 5 mg dziennie i sectral 200mg dziennie, bromazepan średnio 1-2 razy na tydzień pół tabletki). Proszę o poradę.

Witam! Z opisu wynika, że głównymi Pani problemami są zaburzenia snu oraz przede wszystkim zaburzenia koncentracji uwagi. W związku z zaburzoną koncentracją może dochodzi do zaburzeń pamięci, ale ten problem może mieć też swoje samodzielne pochodzenie. Opisane objawy mogą mieć wiele przyczyn, ale wśród przyczyn mogą być również przyjmowane leki. Zaburzenia snu mogą być spowodowane przyjmowanie perindoprilu (prestarium) oraz acebutololu (sectral). Acebutolol może nawet powodować koszmary senne, co prawda jest to rzadkie działanie niepożądane, ale występujące. Przyjmowany lek bromazepam jest benzodiazepiną i może powodować zaburzenia koncentracji uwagi, co w opisanej sytuacji być może istotą problemów intelektualnych. Działanie ze strony leku może być dodatkowo potęgowane przewlekłym niewyspaniem, co często prowadzi do obniżenia sprawności intelektualnej. W związku z tymi faktami warto rozważyć zmianę leków.

Nadciśnienie tętnicze może być leczone różnymi lekami, należącymi do różnych grup farmakologicznych w związku z tym możliwości terapeutyczne są znaczne. Jeśli po zmianie leków znikną problemy ze snem wówczas lek nasenny może okazać się zbędny. Proponuję zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu modyfikacji farmakoterapii nadciśnienia tętniczego. Jeśli problemy z pamięcią nie ustąpią po modyfikacji leczenia wówczas konieczna będzie wizyta u neurologa. Pozdrawiam serdecznie!