Czy problemy z pamięcią i koncentracją mogę wynikać z depresji?

Witam ostatnio czuje się zamulaony mam problem z koncentracją zapominam np. O wylaczeniu patelni. I częste braki w kasie. Tzw manka czy to objawy depresji?

Witam,

U osób cierpiących na zaburzenia nastroju, np. na zaburzenia depresyjne mogą pojawiać się trudności z koncentracją uwagi i pamięcią, roztargnienie, czy trudności, by ogarnąć wcześniej bez trudu ogarniane nawet drobne sprawy. Może to występować w różnym nasileniu. Przede wszystkim jednak rzetelna diagnoza poprzez serwis internetowy nie jest możliwa. Także na podstawie jednego symptomu niczego na pewno nie można stwierdzić. Jeśli zastanawia się Pan czy cierpi Pan na zaburzenia nastroju najlepiej jeśli umówi się Pan do psychologa/psychoterapeuty. Zazwyczaj kilka początkowych wizyt pozwoli rozpoznać co może się dziać i na jakim tle. Jeśli będzie to potrzebne, zapewne dowie się Pan o możliwościach terapii. Jeśli psycholog/psychoterapeuta uzna to za ważne, zaproponuje, by umówił się Pan jeszcze do lekarza neurologa, lub psychiatry. Warto też by spotkał się Pan na przykład z lekarzem rodzinnym. Lekarz będzie mógł ocenić na ile objawy mają tło psychologiczne, a na ile somatyczne.
Jeśli coś niepokoi, najprościej to po prostu sprawdzić.

Pozdrawiam
Karolina Matlak

Witam.
Problemy z koncentracją mogą być objawem depresji, ale też wielu innych zaburzeń lub chorób, również somatycznych czy po prostu przemęczenia i stresu.
Aby zdiagnozować jakąkolwiek chorobę musi wystąpić kilka typowych dla niej objawów.
Diagnostykę proponuję rozpocząć od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli wykluczy od podłoże fizjologiczne Pana problemów, wtedy proszę się udać na konsultacje do psychoterapeuty.

Pozdrawiam,
Agnieszka Dymska
Psycholog, psychoterapeuta.
www.pomocpsychologa.pl
/www.facebook.com/Agnieszka.Dymska

Witam Pana
Nie wspomina Pan nic o tym, jaki tryb życia
Pan prowadzi. Czy przeżywa lub przeżywał
Pan jakieś stresujące sytuacje?
Problemy z pamięcią i koncentracją u ludzi
młodych najczęściej spowodowany jest
brakiem snu, stresem, przemęczeniem,
lub zażywaniem substancji psychoaktywnych.
Towarzyszą też nerwicy, stanom lękowym i depresji.
Bardzo ważne jest, żeby Pana problem został
prawidłowo zdiagnozowany.
W takim przypadku najlepszym sposobem dotarcia
do przyczyny i znalezienia właściwego rozwiązania
problemu jest konsultacja z psychologiem
i ewentualnie terapia psychologiczna.
Jeżeli żadne z powyższych u Pani nie występują,
to należy koniecznie skonsultować problem
z neurologiem, który pokieruje dalszą ścieżką diagnostyczną
i zastosuje odpowiednie leczenie.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam Pana. Ten krótki opis Pana trudności może wskazywać na działanie silnego i/lub długo utrzymującego się stresu. Badania nad stresem wskazują, że osłabia on naszą naczelną funkcję jaką jest uwaga. To kondycja uwagi decyduje ile zapamiętujemy, ile przechowujemy w naszej pamięci i jak odtwarzamy zapamiętany materiał. To tylko hipoteza. Może Pan ją sprawdzić w kontakcie bezpośrednim z doświadczonym psychologiem. Pozdrawiam Pana
http://piotrantoniak.pl/