Problemy ze snem i apetytem u 23-latka

Od około grudnia 2018 roku mam problemy ze snem oraz z apetytem, zasypiam normalnie natomiast budzę się o godzinie 4,5,6 rano i jestem jakby wyspany tylko potem w trakcie dnia czuje się strasznie senny dodam że wcześniej zawsze miałem problem ze wstawaniem o takich wczesnych porach. Problem z apetytem wygląda tak że nie czuje się głodny a dokładniej nie burczy mi w brzuchu, mogę nie jeść cały dzień i wytrzymam, gdy długo nie jem czuje tylko dziwny ból brzucha. To wszystko stało się od momentu gdy koleżanka, która studiuje medycynę opowiedziała mi o chorych psychicznie a dokładnie o chorobie dwubiegunowej ja strasznie sie wystarszylem że też mogę być psychiczny, chociaż kompletnie nie wiem czemu. Od tamtej pory moje życie jest naprawdę trudne dodatkowo nie wiem czemu czasem zaczynam myśleć o oddychanie i to kontrolować co jest strasznie uciążliwe.

Dzień dobry,
Doradzałabym wizytę konsultacyjną u psychiatry, gdyż opisane objawy mogą świadczyć o początku zaburzenia z grupy lękowych np. nerwicy lękowej. Nadmiernie obawia się Pan choroby mimo, iż nie ma Pan podstaw ku temu. Myślenie o oddychaniu przypomina mi objawy w nerwicy natręctw związanej z nadmierną samoświadomością, gdzie chory kontroluje np. oddychanie, mruganie, bicie serca i zastanawia się czy wszystko jest w normie. Oczywiście nie ma podstaw do zdiagnozowania u Pana nerwicy natręctw, ale pragnę Pana uczulić na to że opisane objawy mogą mieć podłoże nerwicowe. Pana dolegliwości nie świadczą natomiast o początkach choroby psychicznej, ani o zburzeniu afektywnym dwubiegunowym. Problemy ze snem i brak apetytu mogą być związane ze stresem i tego typu przejściowe trudności mogą zdarzyć się każdemu nawet osobom bez zaburzeń psychicznych. Mam nadzieję, że sama wizyta u psychiatry w połączeniu z krótką psychoedukacją Pana uspokoi.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/