Problemy związane z emisją głosu

Witam, mój problem dotyczy problemów związanych z emisją głosu. Od początku, jestem wokalistą (tenor), z racji profesji w nadmiarze forsuje struny głosowe. Problem polega na tym że bardzo często czuje "śluz/flegmę" w gardle, co dosyć przeszkadza w śpiewie. W czasie odkrztuszenia czuje dyskomfort. Kolejny problem dotyczy wysokich dźwięków z rejestru głowowego, mianowicie podczas ich emisji odczuwam ból po lewej stronie gardła na wysokości krtani. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Witam

Zalegający śluz nie ma raczej bezpośredniego związku z przeciążeniem strun głosowych. Gardło nie posiada samo w sobie gruczołów wydalniczych, więc flegma musi mieć inne pochodzenie.
Może jest Pan alergikiem? Wtedy śluz spływa po tylnej ścianie gardła i utrudnia wydobywanie dźwięku. Przyczyną może być także stan zapalny w zatokach.
Należałoby się udać do lekarza foniatry, który przeprowadzi badanie endoskopowe i oceni stan narządów.

Pozdrawiam

Joanna Gałczyńska-Adamiak
www.centrum-logopedyczne.pl

W tym wieku już takie problemy? Daj sobie spokój z tym śpiewaniem. Nie nadaje się Twoja krtań do tego. Zmykaj z tego zawodu póki masz czas na zmiany.