Prośba o pomoc w ocenie wyniku badania przeciwjądrowego ANA

Proszę o pomoc w ocenie wyniku badania p/jądrowego ANA. ANA 1:40(+)typ homogenny , 1:80(śl), 1:160(-) natomiast dwa lata temu miałem następujące wartości ANA 1:40(śl), 1:80(-) Czy może to być oznaka jakieś zaczynającej się choroby?

Lek. Tomasz Budlewski

obecność ANA może świadczyć o chorobach tkanki łącznej, tam są obecne najczęśćiej, jednak są to jednak p/ciała niespecyficzne, czasem występują u osób zdrowych lub w innych chorobach. Proszę udać się do reumatologa celem dalszej diagnostyki. Nie wiem też czemu badanie zostało wykonane jakie ma Pan objawy? Wyniki badań to nie wszytsko, ważna jest obecność objawów choroby.