Prostata raz jeszcze

Bardzo proszę o odpowiedź na nurtujące mnie pytanie. Mój mąż (55 lat) ma łagodny przerost prostaty (diagnoza w oparciu o TRUS, badanie urologa, wyniki PSA i wolnego PSA oraz fosfatazy kwaśnej sterczowej). Decyzją urologa został pozostawiony bez żadnych leków z zaleceniem obserwacji i powtórzeniem PSA za rok. Nurtuje mnie pytanie, czy łagodny przerost prostaty może przejść w zmianę nowotworową, czy może być przyczyna wystąpienia nowotworu prostaty? Czy w tej sytuacji należy stosować jakąś profilaktykę antynowotworową? Mąż nie pali, nie nadużywa alkoholu, jada dużo owoców i warzyw - surowych i gotowanych, unika czerwonego mięsa i mięsa wieprzowego, jada tylko drobiowe wędliny. Co jeszcze powinien robić? Bardzo proszę o wyczerpującą odpowiedź. Z góry dziękuje i pozdrawiam, Ula
ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie.

Łagodny przerost stercza jest chorobą powszechnie występującą w grupie wiekowej Pani męża .Schorzenie to nie ma nic wspólnego z rakiem, nie jest stanem przedrakowym, nie przechodzi w raka gruczołu krokowego. Natomiast obie te jednostki chorobowe mogą występować jednocześnie. Ponieważ nie znamy dokładnej przyczyny powstawania raka stercza, nie wiemy, jak zapobiegać jego wystąpieniu. Mamy jedynie możliwość redukcji ryzyka zachorowania poprzez zmianę codziennej diety. Zalecane jest ograniczenie spożywania czerwonego mięsa i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz oparcie diety na produktach roślinnych. W celu zdiagnozowania nowotworu na wczesnym etapie zalecana jest coroczna kontrola urologiczna z oznaczeniem PSA.

0
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry mam zaszczyt pracować w zespole zajmującym się wyłącznie nowoczesną diagnostyką i leczeniem raka stercza. (http://hifu.pl)

Isnieje kilka badań mających zastosowanie w nowoczesnej diagnostyce raka stercza, w tym:
Płynna Biopsja Prostaty SelectMDx (http://hifu.pl/diagnostyka-raka-prostaty/plynna-biopsja-prostaty/)
Badanie 4KScore (http://hifu.pl/diagnostyka-raka-prostaty/4kscoretest/)
Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty (http://hifu.pl/diagnostyka-raka-prostaty/wieloparametryczny-rezonans-magnetyczny-prostaty/)

Można także skorzystać z bezpłatnej konsultacji lekarskiej online dotyczącej raka prostaty: http://hifu.pl/bezplatna-konsultacja-wstepna-online/#form

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty