Proszę o interpretację moich wyników badań - planowanie ciąży

Witam, mam 30 lat, staramy się z mężem o drugie dziecko od grudnia 2009 roku. Odebrałam wyniki badań, proszę o interpretację wyników: TSH: 1,24, fT4: 15,03, prolaktyna: 6,5 ng/ml, różyczka IgG: 214 ul/ml, różyczkaigm: 0,35, toxoplazmoza IgG: 0 ul/ml, toxoplazmoza IgM: 0,07 ul/ml, cytomegalowirus IgG: 41,00 ua/ml, cytomegalowirus IgM: 0,13. Czy wszystko jest dobrze? Czy mam się czymś martwić?
30 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Różyczka: IgM (-), IgG (+) - oznacza, że ma Pani nabytą odporność przeciwko wirusowi różyczki wskutek przechorowania bądź szczepienia, co będzie chroniło Pani dziecko.

Cytomegalia: IgM (-), IgG (+), czyli jest to stan po przebyciu choroby (choroba w uśpieniu, nabyta odporność) - infekcja mogła przebiec bezobjawowo i wirus jest w  uśpieniu.

Najbardziej niebezpieczna dla płodu jest pierwotna infekcja cytomegalią, zwłaszcza do 20 tygodnia ciąży (co Pani już nie grozi). Natomiast zakażenie nawracające u matki tylko w 1% przypadków kończy się infekcją wrodzoną u płodu, bo płód i noworodek chronione są przez przeciwciała wytworzone przez matkę w trakcie pierwszej infekcji. Przebyta cytomegalia nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę, szacuje się, że nawet 50-80% populacji przeszło zakażenie CMV.

Pozostałe wyniki również są w granicach normy.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o planowaniu ciąży.

Serdecznie pozdrawiam!