Proszę o interpretację opisu EEG

Witam serdecznie. Bardzo niepokoi moją rodzinę wynik, jaki wyszedł mojej mamie po ostatnim badaniu EEG. Opis EEG - w zapisie rejestruje się czynność o częstotliwości 20 Hz i amplitudzie uV. Reakcja zatrzymania niewidoczna. W lewej około skroniowo-potylicznej kilka 0,5 sek. wyładowań fal wolnych 5-7 Hz o amplitudzie 80 uV. Hiperwentylacja i fotostymulacja ujemne. Orzeczenie: Zmiany napadowe i ogniskowe w lewej okolicy skroniowo-potylicznej. Z góry dziękujemy bardzo za pomoc. Pozdrawiam, Klaudia

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niestety, jest bardzo mało informacji o obrazie klinicznym. Samo badanie eeg nie upoważnia do rozpoznania np. padaczki oraz wprowadzenia leczenia (choć rzeczywiście są w nim odchylenia), do tego potrzebny jest całościowy obraz kliniczny. Czy w przeszłości były opisywane u Pani mamy incydenty o charakterze napadów padaczkowych? Nie chodzi tylko o typowe napady toniczno-kloniczne, mogą również być incydenty zagapiania, wyłączania, niekontrolowane powtarzane czynności np. pocierania itp.

Najlepiej jest, by skonsultować wynik u neurologa, który w rozmowie będzie mógł zebrać dokładny wywiad i uzupełnić go o badanie neurologiczne. Jeżeli nie było żadnego wykonywanego badania obrazowego proponuję badanie rezonansu magnetycznego z kontrastem lub ewentualnie tomografii komputerowej z kontrastem w celu wykluczenia innych patologii.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!