Proszę o interpretację wyników EEG u mojego 8-letniego syna

Ponieważ moj 8-letni syn mrugał oczami, neurolog skierował go na EEG głowy. W międzyczasie okazało się, że ma zapalenie spojówek na tle alergicznym. Jest uczulony na pleśń i wilgoć. Opis badania EEG: W zapisie spoczynkowym dominuje czynność podstawowa ok. 8 Hz o ampl. do 70 uV przemieszana z czynnością szybką beta. Dwukrotnie wystąpiło uogólnione wyładowanie wysokonapięciowych fal ostrych, trwające do kilki sekund. Fs i Hv nie zmieniają zapisu. Rz obecna. Orzeczenie: zapis z uogólnioną czynnością napadową. Czy są jakieś powody do niepokoju? Lekarz powiedzial, że należy powtórzyć badanie, dla sprawdzenia. Proszę o interpretację.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przedstawiony wynik zapisu EEG nie mieści się w granicach normy. Sam zapis jednak nie upoważnia do rozpoznania padaczki. Należy powtórzyć badanie oraz przeprowadzić dokładny wywiad chorobowy - czy prócz mrugania są jakieś inne objawy, mogące sugerować incydenty napadowe: stany wyłączania, zagapiania, automatyzmy ruchowe (nieświadome powtarzanie pewnych schematów ruchowych) i inne.

W razie dalszych wątpliwości, można skierować synka na badanie wideo eeg - czyli długotrwałą obserwację pacjenta oraz jego zapisu eeg, gdzie szuka się korelacji między podejrzanymi zdarzeniami (np. wspomniane mruganie), a zmianami w zapisie eeg. Dopiero w razie potwierdzenia incydentów napadowych w obrazie klinicznym będą wskazania do włączenia leczenia.

Należy pamiętać, iż badanie EEG jest badaniem niejednoznacznym i często zdrowi ludzie, bez żadnych objawów mają odchylenia w zapisie.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!