Proszę o interpretację wyniku eeg głowy mojego syna 4-latka.

Badanie wykonano w czuwaniu, senności i śnie spontanicznym z rejestracją okresu budzenia. W czuwaniu zapis zróżnicowany przestrzennie. Czynność podstawowa składa się z fal alfa 8-9 Hz, z falami theta 6-7 Hz o ampl. 60 uV. We śnie: cechy bioelektryczne senności i snu są wyrażone. We śnie lekkim, zwykle razem z cechami bioelektrycznymi snu, rejestrowane są nieliczne, uogólnione, napadowe grupy fal wolnych 3-5 Hz i fal ostrych o ampl. do 280 uV. ORZECZENIE: Zapis czuwania bez uchwytnych cech nieprawidłowy. We śnie zapis z dyskretnymi cechami nieprawidłowymi uogólnionymi.

KOBIETA ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Szanowna Pani,

Zapis, według opisu, odbiega nieznacznie od normy. Nie napisała Pani jednak nic o okolicznościach, w jakich zostało wykonane badanie oraz czym było powodowane skierowanie dziecka na EEG. We właściwej interpretacji wyniku EEG, są to bardzo istotne dane. Zakładam, iż u dziecka wystąpił napad drgawkowy i badanie wykoano w celu diagnostycznym. Stwierdzenie jednak odchyleń od normy w czynności bioelektrycznej mózgu, bez znajomości historii choroby pacjenta i stanu klinicznego jest niecelowe.

Interpretacja badania, pozostaje tylko jego interpretacją, nie jest postawieniem diagnozy. Pierwszy w życiu napad padaczkowy nie upoważnia bowiem do rozpoznania padaczki, a nieprawidłowości w zapisie EEG mogą być związane z szeregiem innych schorzeń, nie są właściwe tylko dla padaczki. Dlatego tak ważne jest, aby interpretacji badania dokonał lekarz zlecający badanie - na podstaie zarówno wyniku, jak i znajomości przebiegu choroby o pacjenta.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Proszę o interpretację wyników EEG u mojego 8-letniego syna

Ponieważ moj 8-letni syn mrugał oczami, neurolog skierował go na EEG głowy. W międzyczasie okazało się, że ma zapalenie spojówek na tle alergicznym. Jest uczulony na pleśń i wilgoć. Opis badania EEG: W zapisie spoczynkowym dominuje czynność podstawowa ok. 8 Hz o ampl. do 70 uV przemieszana z czynnością szybką beta. Dwukrotnie wystąpiło uogólnione wyładowanie wysokonapięciowych fal ostrych, trwające do kilki sekund. Fs i Hv nie zmieniają zapisu. Rz obecna. Orzeczenie: zapis z uogólnioną czynnością napadową. Czy są jakieś powody do niepokoju? Lekarz powiedzial, że należy powtórzyć badanie, dla sprawdzenia. Proszę o interpretację.

ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam!

Przedstawiony wynik zapisu EEG nie mieści się w granicach normy. Sam zapis jednak nie upoważnia do rozpoznania padaczki. Należy powtórzyć badanie oraz przeprowadzić dokładny wywiad chorobowy - czy prócz mrugania są jakieś inne objawy, mogące sugerować incydenty napadowe: stany wyłączania, zagapiania, automatyzmy ruchowe (nieświadome powtarzanie pewnych schematów ruchowych) i inne.

W razie dalszych wątpliwości, można skierować synka na badanie wideo eeg - czyli długotrwałą obserwację pacjenta oraz jego zapisu eeg, gdzie szuka się korelacji między podejrzanymi zdarzeniami (np. wspomniane mruganie), a zmianami w zapisie eeg. Dopiero w razie potwierdzenia incydentów napadowych w obrazie klinicznym będą wskazania do włączenia leczenia.

Należy pamiętać, iż badanie EEG jest badaniem niejednoznacznym i często zdrowi ludzie, bez żadnych objawów mają odchylenia w zapisie.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Proszę o interpretację opisu wyniku badania EEG u 4-latka

Proszę o wyjaśnienie poniższego opisu eeg 4 latka. Wizyta u neurologa dopiero za miesiąc. "Ogniskowe napadowe zmiany czynności bioelektrycznej w okolicach skroniowych po stronie skroni lewej – silniej zewnątrzskroniowo – widoczne już w zapisie w czuwaniu, obecne z nasileniem w całym zapisie we śnie, z napadowymi uogólnionymi zmianami ujawniającymi się w zasypianiu, snie lekkim i pogłębionym – słabnące ale nie całkiem w śnie wolnofalowym – najczęściej niezależnie prowokowane od zmian ogniskowych." Skąd takie zmiany czy to genetyka, mocne przeżycia emocjonalne, upadek i uderzenie głową w podłogę czy jak?
KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty