Proszę o wyjaśnienie wyniku badania elektroencefalograficznego. Co to za choroba?

Badanie wykonano w czuwaniu, senności i śnie spontanicznym - uzyskano stadium snu wolnofalowego. W czuwaniu zapis jest prawidłowo zróżnicowany przestrzennie, czynność podstawowa w okolicy ciemieniowo - potylicznej składa się z fal alfa 9 - 10 Hz o ampl. do 110 .Rz obecna. Cechy bioelektryczne senności i snu są wyrażone stosownie do wieku. W senności i śnie w prawej okolicy potylicznej ( poza falami typu POSTS ) zarejestrowano poj. fale ostre z następową falą wolną o ampl. do 100 uV.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Wynik badania EEG należy interpretować wraz z całością danych o pacjencie, takich jak: wiek, główne dolegliwości, choroby współistniejące czy przyjmowane leki. Poza tym, do interpretacji badania ważna jest również informacja z jakiego powodu było wykonywane to badanie, czy było to zwykłe badanie spoczynkowe czy badanie po nocy bezsennej, mające na celu wyraźniejsze pokazanie ewentualnych nieprawidłowości. Wszystkie te informacje także mają istotne znaczenie podczas interpretacji wyniku. Przytoczony zapis EEG nie jest idealny. Jednak wydaje się, że zmiany w nim występujące nie są bardzo nasilone. Należy pamiętać, że nie leczy się jedynie nieprawidłowego zapisu EEG, tylko objawy kliniczne występujące u pacjenta.

EEG jest badaniem, które zawsze !!! interpretuje się w oparciu o dokładną znajomość objawów oraz wynik badania pacjenta.
Nieprawidłowy zapis EEG występuje u niewielkiego procenta zdrowych osób i nie świadczy o padaczce. Tak jak może wystąpić prawidłowy zapis EEG u pacjenta, u którego występują typowe napady padaczki .
Padaczka jest chorobą rozpoznawaną w oparciu o objawy kliniczne, a badanie EEG jest jedynie badaniem dodatkowym.