Proszę o pomoc w analizie wyników badań krwi

Właśnie odebrałam wyniki badań 16-letniego syna, który na stałe przyjmuje depakinę (jest chory na epilepsję). Na wizytę u pediatry jesteśmy umówieni na poniedziałek, ale chciałabym coś wcześniej wiedzieć. Jego wyniki, które nie mieszczą się w normie, to: MCV 96,3, RDW-CV 14,7, NEUT 1,63 i 30,3%, LYMPH 55,1%, MONO 8,35%. Co może być przyczyną tych zmian? W analizie w internecie przeczytałam, że może to być z powodu choroby wirusowej, ale syn nie kaszle, nie gorączkuje, nie ma nawet kataru ani innych objaw chorobowych. Proszę o pomoc.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

MCV - średnia objętość krwinki czerwonej - wynik mieści się w normie, aczkolwiek blisko jej górnej granicy. Wskazane oznaczenie stężeń witamniny B12 i kwasu foliowego, bowiem może to wynikać z ich niedoboru.

Współczynnik RDW-CV określa zmienność rozkładu objętości erytrocytów, a jego wartość przedstawiona w pytaniu znajduje się na górnej granicy normy i nie jest powodem do niepokoju.

Zarówno odsetek, a co ważnejsze stężenie wyrażone w liczbach bezwzględnych granulocytów jest obniżone. Podczas gdy odsetek może być obniżony kosztem limfocytów podczas infekcji, to nie powinno to dotyczyć ogólnej liczby. Konieczna jest wizyta u lekarza, ocena kliniczna i poszukiwanie przyczyny takiego stanu.

Odsetki limfocytów i monocytów są nieco podwyższone. Jeśli jednak stężenia wyrażone liczbami bezwzględnymi są prawidłowe, nie ma powodu do niepokoju.

Pozdrawiam