Proszę o tłumaczenie badania hispatologicznego tarczycy

Badanie makroskopowe: 1. materiał o wym 7x4x2,5cm oraz kilka fragmentów dł do 2 cm na przekroju nieotorebkowana zmiana 3x2x2cm 2. płat 4x2x1cm z guzkowatą zmiana barwy białawej śr 0,6cm badanie mikroskopowe: 1. Hyperplasia nodularis microfollicularis glandulae thyroideae. 2. Adenoma microfollicularis ( diam 6mm) glanulae thyroideae
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przedstawiony wynik badania histopatologicznego należy tłumaczyć następująco:

1. Przerost guzkowy drobnopęcherzykowy gruczołu tarczowego.
2. Gruczolak drobnopęcherzykowy gruczołu tarczowego.

Są to zmiany w pełni łagodne. Druga z nich mogła być odpowiedzialna za objawy nadczynności tarczycy, podczas gdy pierwsza jest jej konsekwencją.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.