Proszę o wyjaśnienie wyniku rezonansu magnetycznego.

Witam serdecznie. Jestem kobietą w wieku 30 lat. Stan po laminektomii th12-l5 i operacji naczyniaków trzonów l4-l5 i naczyniaka płodowego rdzenia kręgowego na poziomie th12. Obecnie widoczna pośrednia lewa wypuklina krążka międzykręgowego na poziomie L3-L4 z wypełnieniem zachyłka bocznego lewego i częściowo lewego otworu międzykręgowego. Proszę o wyjaśnienie tego opisu. Dolegliwości bólowe są niewielkie. Jakie dalsze leczenie jest wskazane?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Wynik badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa ukazuje wypuklinę krążka międzykręgowego (potocznie nazywa się to wypadniętym dyskiem), która uwypukla się w okolicy otworu międzykręgowego, w którym przebiegają korzenie tworzące nerw kulszowy. Może to być przyczyną dolegliwości bólowych o charakterze rwy kulszowej tzn. promieniujących wzdłuż kończyny.

W związku z tym, że dolegliwości bólowe są mało nasilone, postępowanie zapewne będzie zachowawcze. Stosuje się leczenie środkami przeciwbólowymi i zmniejszającymi napięcie mięśni. Bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednia fizjo- i fizykoterapia. W tym przypadku zalecane jest, by leczenie prowadzone było przez wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie ortopedii kręgosłupa lub rehabilitacji medycznej. Trzeba mieć na względzie to, że stan ten nie cofa się nigdy i w perspektywie trzeba mieć leczenie operacyjne.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.