Przepukliny szerokopodstawne krążków międzykręgowych

Witam! Treść wygląda tak: Masywne przepukliny szerokopodstawne krążków międzykręgowych na poziomie L4-L5 oraz L5-S1 ze spłyceniem obustronnym zachyłków bocznych i stenozą otworów międzykręgowych. Modelowanie worka oponowego na masie uwypuklin i cechy kompresji na korzenie nerwowe obustronnie. Zmniejszona w znacznym stopniu rezerwa kanałowa. Obniżenie wysokości krążka międzykręgowego L4-L5 i L5-S1. Zachowanie lordozy odcinka L kręgosłupa. Wysokość trzonów prawidłowa. Z góry dziękuję za odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik badania tomografii komputerowej odcinka lędźwiowego kręgosłupa nie napawa optymizmem. Zauważalne są dwie dużego stopnia przepukliny krążków międzykręgowych (potocznie zwane "wypadniętymi dyskami"), uciskające korzenie nerwowe i ograniczające kanał kręgowy (przestrzeń w kręgosłupie, w której znajdują się nerwy wychodzące z rdzenia kręgowego). Nie podano żadnych objawów, jakie temu towarzyszą, ani przyczyny wykonania badania. Ale zapewne są to bardzo nasilone objawy rwy kulszowej, być może z zaburzeniami czucia lub osłabieniem siły mięśniowej. Leczenie w dużej mierze zależy od objawów - może być operacyjne albo zachowawcze przy pomocy fizjo- i fizykoterapii .

Pozdrawiam i życzę powodzenia.