Protruzja w badaniu MR

Dzień dobry, proszę o pomoc. W badaniu MR stwierdzono u mojego 28-letniego syna obecność protruzji tarcz międzykręgowych L4 L5 L5 S1 powodujący ucisk na worek oponowy i obustronne ograniczenie otworów międzykręgowych bez ucisku na korzenie nerwowe. Syn nie przyznał się, że od lat dziecięcych nie może założyć lewej nogi na prawą jak siedzi. Co za przyczyna i jakie jej leczenie może być w przyszłości? Czego ma unikać i jakie ćwiczenia może wykonywać? Czym w ogóle jest to schorzenie? Z czym się wiąże? Jak dalej działać? Czasu już się nie cofnie, bo pewnie wcześniej można było zrobić coś więcej, więc chce skupić się na chwili dzisiejsze. Pomocy. Pozdrawiam, Zofia S.

Protruzja to przepuklina jądra miażdżystego krążków międzykręgowych czyli pęknięcie pierścienia włóknistego i wysunięcie się jądra miażdżystego poza obrys krążka międzykręgowego. Takie wysunięte jądro miażdżyste może zawężać ujścia korzeni nerwowych z otworów międzykręgowych kręgosłupa na danych odcinkach. W przypadku Pani syna nie uwidoczniono w badaniu MR ucisku na korzenie nerwowe, więc takie zmiany raczej nie powinny dawać dolegliwości (tym bardziej trudności w zakładaniu nogi na nogę). Może te problemy związane są z zaburzeniami w funkcjonowaniu pojedynczego nerwu lub też problemami stawowo-mięśniowymi. Pani syn wymaga bezpośredniego badania neurologicznego. Trzeba w tej sprawie udać się na konsultację do neurologa. On zadecyduje o dalszym sposobie postępowania głównie w zależności od badania bezpośredniego pacjenta oraz dolegliwości jakie zgłasza. W przypadku takich zmian zaleca się zabiegi rehabilitacyjne (np. masaże, jontoforeza) oraz ćwiczenia w odciążeniu (np. pływanie na grzbiecie). Wykluczone są sporty i tryb życia związany z podnoszeniem ciężarów, z pochyloną posturą. Najlepiej w tej sprawie udać się do poradni rehabilitacyjnej, gdzie lekarz specjalista rehabilitacji zaleci odpowiednie ćwiczenia, sposób postępowania i ewentualne zabiegi rehabilitacyjne.