Przebieg badania w kierunku insulinooporności

Witam serdecznie! Chciałabym wykonać badania, by wykluczyć insulinooporność. Do wykonania badania ww celu odczytania poziomu glukozy oraz insuliny po obciążeniu glukozą po poszczególnych godzinach wymagane jest skierowanie lekarskie. Czy samo oznaczenie C-peptyd jest w stanie stwierdzić insulinooporność? Czy powinno się wykonać je zarówno na czczo, jak i po obciążeniu 1mg glukagonu? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

Magdalena Mroczek

na test tolerancji glukozy skierowanie powinien wydać lekarz. C peptyd odzwierciedla podstawowe wydzielanie insuliny, a test z glukagonem pozwala na ocenę rezerw trzustkowych.