Przeciwwskazania do zażywania czarnuszki

Czy do zażywania czarnuszki są jakieś przeciwwskazania.Mam problemy z wątrobą i pracującą jedną nerkę.

Redakcja abcZdrowie

Witam, obecnie czarnuszka święci tryumfy popularności i jest szeroko propagowana nie tylko jako przyprawa. Stosuje się ją w lekach homeopatycznych, mających działanie hepatoochronne – czyli dbających o wątrobę. Również badania kliniczne potwierdzają jej dobroczynny wpływ na wątrobę oraz poziom cholesterolu. Po więcej odsyłam do artykułu: https://zywienie.abczdrowie.pl/czarnuszka-wlasciwosci-jak-stosowac. Pomijając jej właściwości zdrowotne związane z układem trawienia, jest skuteczna w walce z niektórymi chorobami układu oddechowego oraz poprawia pracę jelit i oczyszcza organizm z toksyn. Ponieważ jednak czarnuszka wykazuje bardzo silne działanie – zwłaszcza w postaci oleju lub kapsułek – to jej spożywanie należy skonsultować z lekarzem, bo stosowana bez umiaru może zostać przedawkowana i powodować problemy z wątrobą oraz bóle nerek. O dawkowaniu oleju z czarnuszki może Pani przeczytać w naszym artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/olej-z-czarnuszki. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.