Czy te przyprawy można spożywać chorując na refluks?

Witam mam pytanie vponiewaz mam stwierdzony refluks i tutaj moje pytanie odnośnie przypraw. Na jednej ze stron znalazłem że imbir, kurkuma są niewskazane bo podrażniają a z drugiej strony są zalecane bo regulują kwas żołądkowy i poprawiają trawienie. To w takim razie pytanie co jest prawdą? Szkodzi czy nie? A może po prostu z umiarem można jeść wszystko. Dziękuje za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam, jeżeli chodzi o naturalne substancje lub przyprawy takie jak imbir czy kurkuma to myślę, że warto sprawdzić swój organizm, czy ich stosowanie nie nasila refluksu. Więcej o diecie w chorobie refluksowej w naszym artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-chorobie-refluksowej. Choć lista produktów przeciwwskazanych przy tej chorobie jest długa, to działanie niektórych będzie kwestią indywidualną. Na pewno niewskazane jest stosowanie przypraw ostrych, a do takich można zaliczyć imbir, z kolei kurkuma powinna być stosowana z pieprzem – tylko wtedy aktywują się jej dobroczynne właściwości. Teoretycznie więc, jeśli tylko zachowa Pan umiar, to imbir i kurkuma powinny być nieszkodliwe i gdy po ich spożyciu nie nasilą się Pańskie dolegliwości, można je śmiało włączyć do diety. Kurkuma może pobudzać wydzielanie mucyny i działać ochronnie na śluzówkę żołądka. Pod tym adresem odnajdzie Pani przepis na zdrowotny napój z dodatkiem kurkumy: https://zywienie.abczdrowie.pl/pij-wode-z-kurkuma-codziennie-przez-rok-co-sie-stanie. Imbir również wpływa pozytywnie na żołądek, a dodatkowo ma działanie antybakteryjne, więc jest sprzymierzeńcem w walce z infekcjami. O jego dobroczynnym działaniu przeczyta Pan w tym tekście: https://zywienie.abczdrowie.pl/wlasciwosci-imbiru. Proszę pamiętać, by wspomniane składniki wprowadzać do diety stopniowo i, co istotne, z osobna. Jeśli dolegliwości ze strony układu trawiennego nasilą się, proszę zrezygnować z danego produktu oraz poinformować o zaistniałej sytuacji lekarza. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.