Czy w moim przypadku jej zażywanie jest wskazane?

Dzień dobry, Dwa lata temu usunięto laparoskopowo usunięto mi pęcherzyk żółciowy. Chciałabym włączyć do diety kurkumę (suplement lub drink z kurkumy, pieprzu i cytryny). Zastanawiam się jednak, czy jest to dla mnie bezpieczne? Przeczytałam, że kurkuma wspiera trawienie poprzez wspomaganie wydzielania żółci, dlatego nie wiem, czy w moim przypadku jej zażywanie jest wskazane?

Dzień dobry. Sprawa z kurkumą jest mocno dyskusyjna. Z jednej strony jest to przyprawa żółciopędna, co pobudza układ żółciowy do pracy i go reguluje. Jest bardzo często zalecana we wszelkich chorobach tego układu, w kamicy żółciowej, jak i po usunięciu woreczka żółciowego. Niestety inne źródła równie często odradzają jej spożywanie, zwłaszcza po resekcji. Kurkuma może również podrażniać układ pokarmowy, co jest bardzo niepożądanym efektem. Stosowanie tej przyprawy to sprawa mocno indywidualna. Każdy organizm reaguje inaczej.