Przepuklina L5 wraz z odłamkiem - czy operacja jest konieczna?

Witam!   Odebrałem badanie rezonansu magnetycznego, z którego wynika, że mam przepuklinę L5 wraz z odłamkiem, który powędrował gdzieś dalej i nie może się wchłonąć. Mój neurolog skierował mnie do neurochirurga, który stwierdza, że trzeba operować. Oznajmił mi, że dużo młodych ludzi ma taki problem, mówiąc żebym się nie przejmował, bo taki zabieg raczej jest bezpieczny. Z racji wykonywanego zawodu, gdzie na co dzień współpracuję z lekarzami mam z nimi kontakt i dostępność operacji po znajomości, mam w sumie z dnia na dzień. Mam pytanie, czy taki zabieg, operacja - jest konieczna i bezpieczna? Czy może jednak należy się skonsultować z innym neurochirurgiem. Odwiedziłem w pracy 20 neurologów i każdy ma inne zdanie. Jednak każdy twierdzi, że decyzja odnośnie operacji należy do neurochirurga. Co mam robić? Czy można zwlekać z operacją? Bo cześć z neurologów twierdzi, że nie ma co zwlekać, bo jak ten odłamek uszkodzi mi nerw kulszowy, to mogę mieć do końca życia opadającą stopę.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Myślę, że najlepiej postąpić zgodnie z opinią neurochirurga.

Również uważam, że nie ma co zwlekać ze względu, iż powstały odłamek może się przemieścić i powodować dalsze komplikacje.

Współczesna neurochirurgia stosuje małoinwazyjne metody, co jednocześnie oznacza większe bezpieczeństwo operacji i mniejsze ryzyko powikłań.

Strach przed zabiegiem jest całkowicie zrozumiały także, jeżeli potrzebuje Pan więcej pewności zawsze można skonsultować wyniki badań i swoje dolegliwości z innym neurochirurgiem.
Trzeba również pamiętać, że operacje we wczesnym etapie choroby są zawsze korzystniejsze.

Pozdrawiam!