Przepuklina mięśnia brzucha: jak wygląda zabieg operacyjny?

Mam ucisk, dyskomofort jakieś 10 cm po lewej stronie od mostka. Lekarz stwierdził, że to przepuklina, która powstała między mieśniem skośnym a prostym brzucha. Bardzo mnie to zdziwiło, bo mięśnie brzucha ćwiczyłem zawsze bardzo mocno. Uwielbiam ćwiczyć na siłowni i ciężko mi żyć z myślą, że mając 20 lat, musiałbym przestać. Lekarz zaproponował kupienie pasa przeciwprzepuklinowego, ale mam obawy czy to wystarczy? Czy mogę normalnie ćwiczyć? Jeśli zdecydowałbym się na zabieg, to jak długo mam odpuścić treningi?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,
Zdaje się, że nie ma Pan na myśli mostka (bo ten jest elementem klatki piersiowej, a nie brzucha), ale mięsień prosty brzucha. Powstanie przepukliny nie oznacza, że na zawsze musi Pan zapomnieć o sporcie. Aby móc jednak do niego na poważnie powrócić, trzeba najpierw wyleczyć obecną chorobę. Jedynym zaś sposobem na trwałe wyleczenie przepukliny jest operacja. Chociaż w praktyce często stosuje się pasy przepuklinowe, to trzeba pamiętać o tym, że jest to postępowanie zalecane jedynie na krótki czas albo tym pacjentom, którzy ze względu na liczne przeciwwskazania nie mogą się poddać zabiegowi. Co więcej wykonywanie intensywnych ćwiczeń fizycznych z przepukliną jest przeciwwskazane ze względu na ryzyko jej uwięźnięcia, co wymaga już pilnej interwencji chirurgicznej i jest stanem zagrożenia życia. Jeśli więc nie chce Pan porzucać sportu warto, poddać się operacji. Pobyt w szpitalu trwa najczęściej około 7 dni. Potem stopniowo może Pan wprowadzać ćwiczenia. Trudno dokładnie określić czas na jaki musiałby Pan zaprzestać treningów – o takie rzeczy najlepiej pytać już lekarza prowadzącego, który uwzględni wszystkie indywidualne aspekty Pana problemu.