Ćwiczenia mięśni brzucha a przepuklina pachwinowa prawostronna

Mam 57 lat, zdiagnozowaną przepuklinę pachwinową prawostronną, odwracalną, o wielkości dużej śliwki. Termin operacji laparoskopowej - kwiecień 2013r. Przepuklina "wyskoczyła" we wrześniu br., podnosiłem ciężki mebel, kilka dni po tym fakcie zauważyłem najpierw małe zgrubienie w pachwinie, potem " wylazła gadzina". Kiedy leżę - chowa się sama, wychodzi kiedy wstaję i chodzę. Jestem aktywny sportowo - pływanie, biegi a przede wszystkim narciarstwo zjazdowe - od dziecka, na poziomie amatorsko - wyczynowym (biorę udział w zawodach). Nie wyobrażam sobie zimy bez nart i zawodów, co roku jesienią przygotowywałem się do sezonu narciarskiego: 2,3 x w tygodniu bieganie 8-10km, 2,3 x w tygodniu basen i 1,5 km pływania. 1,2 x w tygodniu wiosłuję pływając dość ciężką łódką - wędkarstwo to moje kolejne kółko zainteresowań. Przy wzroście 180cm ważę 80kg, mam w miarę rozwinięte i wytrenowane mięśnie brzucha a tu taki klops, czyli przepuklina pachwinowa.

1. Czy mogę do kwietnia 2013, czyli terminu operacji jeździć na nartach i w zawodach i czy to grozi powiększeniem przepukliny albo co gorsze jakimś urazem " flaczka", który wychodzi?

2. Czy noszenie pasa przepuklinowego w opisanej powyżej sytuacji (jazda ostra na nartach i trening) ma jakiś profilaktyczny sens?

3. Doczytałem w Internecie, że kiedyś tam jakiś kulturysta ćwicząc intensywnie mięśnie brzucha - głownie w pozycji leżącej) " cofnął" przepuklinę. Czy codzienne mocno intensywne ćwiczenia i wzmocnienie mięśni brzucha może mi " cofnąć" przepuklinę do normalnego stanu sprzed kilku miesięcy?

Z poważaniem Andrzej, instruktor narciarstwa

W takim wypadku radziłbym jednak oszczędny tryb życia, aż do zabiegu. Na pewno nie należy zbytnio obciążać mięśni brzucha. Na skutek zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej może dojść do uwięźnięcia jelit i wystąpienia bardzo groźnej niedrożności (z martwicą jelit włącznie). W żaden sposób nie uda się zabezpieczyć takiej przepukliny. Pasy przepuklinowe stosuje się tylko u osób w podeszłym wieku, obciążonych zdrowotnie, gdzie praktycznie operacja może u takich osób stanowić zagrożenie życia. Dlatego w Pana przypadku pas przepuklinowy nie ma znaczenia, nie ma żadnego sensu profilaktycznego.