Przepuklina rozworu przełykowego a refluks nocny

Panie doktorze, mam przepuklinę rozworu przełykowego. Po 7 miesiącach dolegliwości, tzn. kwasu, gryzienia w przełyku i schudnięciu nastąpiła poprawa, że lepiej śpię i dużo jem. Słyszałem, że to odreagowanie organizmu na schudnięcie. Stosuję też na kl. piersiową kolagen. Pytanie, czy to mogło spowodować wciągnięcie mięśni przepukliny? Bo już kiedyś była poprawa na krótko w listopadzie, że zjem i odczuwam duży apetyt. Jeszcze parę dni temu nie i było gorzej. Czy refluks może się zmienić samoistnie z kwaśnego na zasadowy? Bo jestem zdecydowany na operację, już podjąłem stosowne badania, nawet gastrolog, choć niechętnie, ale podał mi adresy, gdzie operują. Czy kolagen może pomóc, zaszkodzić, czy też jest to bez znaczenia? I to tylko odreagowanie dużym apetytem pomaga? Bo rano dłużej, ale budzę się z lekkim kwasem i suchością w ustach, tzn. refluks nocny jest.

  • Zmniejszenie wagi ciała, zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej powoduje zmniejszenie ciśnienia w samej jamie brzusznej, co może doprowadzić do wycofania się dolegliwości związanych z przepukliną rozworu przełykowego.

2. Czy refluks może się zmienić samoistnie z kwaśnego na zasadowy?

  • Samoistnie nie, ale częściowo może się wycofać, np. gdy dojdzie u pacjenta otyłego do spadku wagi ciała.

3. Czy kolagen może pomóc, zaszkodzić, czy też jest to bez znaczenia?

  • Raczej w przypadku tego schorzenia jest bez znaczenia.

4. To tylko odreagowanie dużym apetytem pomaga?

  • Odreagowania dużym apetytem to nie, ale na pewno zmiana przyzwyczajeń dietetycznych, czyli przejście na dietę, jak w chorobie wrzodowej żołądka oraz pokarmy w mniejszych ilościach a częściej mogą spowodować wycofanie się refluksu.