Przeszkoda w gardle, ucisk w tchawicy

Witam, niedawno wróciłam z ciepłych krajów, gdzie notorycznie działała klimatyzacja. Po kilku dniach pojawiła się przeszkoda w gardle, ucisk w tchawicy, chęć przełkniecia tej blokady nic nie daje. Gardło mnie nie boli, nie jest zaczerwienione, leki na gardło nie pomagają, ciagle próbuje przełykać sline, a probem utrzymuje sie juz 2 tydzień, mam wrażenie że się udusze, że za moment ta przeszkoda lub ucisk spowodują zasłabnięcie itp. - co to takiego może być?

Witam,

Zachęcam, by wybrała się Pani do lekarza, na przykład do lekarza rodzinnego i opowiedziała o swoich objawach. Być może coś Pani przeoczyła i toczy się jakiś stan zapalny. Jeśli lekarz wykluczy medyczne/fizyczne przyczyny opisanych trudności, może to sugerować ich emocjonalne tło. Wtedy najlepiej udać się na konsultację do psychologa/psychoterapeuty i rozważyć podjęcie psychoterapii. Rozmowa z terapeutą mogłaby Pani pomóc przyjrzeć się ostatnim i odleglejszym wydarzeniom w Pani życiu oraz temu, jak one na Panią wpłynęły.
Objawy, jakie Pani opisała, jeśli mają uwarunkowania psychologiczne pojawiają się czasem w zastępstwie emocji. Czasem jest tak, że ktoś ma trudność by wyrazić złość, nie zgodzić się na coś, opowiedzieć o tym co i jak by chciał, trudno znieść sytuację, więc reaguje jego ciało poprzez objawy fizyczne - także takie, o których Pani napisała.
Proszę się zastanowić, czy nie miewała Pani objawów depresyjnych lub lękowych, czy nie przeżywała Pani ostatnio jakiegoś większego stresu, czy coś się u Pani nie zmieniło, czy nie podejmowała Pani ważnych decyzji, może przeżywa Pani jakieś wewnętrzne konflikty, jak się Pani czuje w pełnionych przez Panią rolach życiowych. To oczywiście tylko niektóre z ważnych pytań. Powodów Pani samopoczucia może być sporo, tym bardziej zachęcam, by się Pani o siebie zatroszczyła i umówiła konsultacje.
Jeśli chodzi o psychoterapię, pomoc może Pani uzyskać w Poradniach Zdrowia Psychicznego oraz w gabinetach prywatnych psychoterapeutów.

Pozdrawiam.