Witam,
Zachęcam, by umówił Pan wizytę u psychologa/psychoterapeuty i opowiedział o objawach – trudności ze snem, lęku o właściwą pracę serca.
Myślę, że mógłby Pan porozmawiać także z lekarzem, na przykład z lekarzem rodzinnym – choćby po to, by lekarz mógł sprawdzić ewentualne fizyczne podłoże trudności. Jeśli okaże się, że z Pana zdrowiem fizycznym wszystko jest w porządku, będzie Pan wiedział, że trudności mają podłoże psychologiczne. Jeśli Pana trudności mają podłoże psychologiczne, to mogą być wskazaniem do podjęcia psychoterapii.
Objawy które Pan opisał przeżywa wiele osób, w których życiu coś się zmienia lub zmieniło, stoją przed ważnymi decyzjami, przeżywają wewnętrzne konflikty, które trudno im rozwiązać (często te konflikty są częściowo lub całkowicie nieświadome), trudno mówić im o uczuciach, odmawiać innym osobom zrobienia czegoś.
Zachęcam do zatroszczenia się o siebie i wizyt u specjalistów. Dopiero diagnoza wykonana w trakcie takich wizyt pozwoli ustalić najodpowiedniejszą dla Pana formę pomocy.
Pomoc może Pan otrzymać między innymi w Poradniach Zdrowia Psychicznego, czy gabinetach prywatnych psychologów/psychoterapeutów.
Pozdrawiam
Witam Pana. Opisywane przez Pana objawy mają miejsce "od jakiegoś czasu". Warto byłoby się temu przyjrzeć. Może w Pana życiu miały miejsce jakieś wydarzenia, okoliczności, które są źródłem opisanych objawów. Sen należy do naturalnego rytmu każdego człowieka. Po czasie aktywności nasz organizm potrzebuje stanu spoczynku (snu). Jeśli nic nie zaburza tego rytmu przechodzenie z jednego stanu w drugi odbywa się w sposób płynny. Jeśli jednak w naszym układzie nerwowym pozostaje lub narasta napięcie przejście w stan odpoczynku może być bardzo trudne. Z Pana dolegliwościami może być związany duży lęk i stres. Wówczas warto poszukać pomocy psychologa, który pomoże Panu upewnić się co do źródła Pana objawów. Możliwa też będzie wówczas praca nad ich redukcją. Równolegle warto się upewnić czy wszystko w porządku z Pana zdrowiem somatycznym. Pozdrawiam Pana.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Problemy z zasypianiem i budzenie się z uczuciem lęku – odpowiada Mgr Agnieszka Glica
- Problemy z zasypianiem u 22-latka – odpowiada Mgr Maja Suwalska-Wąsiewicz
- Problemy z pamięcią u 23-latka – odpowiada Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska
- Uporczywe drżenie rąk z powodu stresu – odpowiada Mgr Karolina Matlak
- Dlaczego mam problemy z ponownym zaśnięciem? – odpowiada mgr Anna Demarczyk
- Jak leczyć problemy z zasypianiem u dorosłego? – odpowiada Mgr Justyna Żebrowska-Naklicka
- Co mam myślec o tym, że byłabym gotowa kogoś zabić? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Co powoduje stany lękowe i niespokojny sen? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Dlaczego odczuwam problemy z zasypianiem? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Problemy z zasypianiem i przykre sny – odpowiada Sylwia Osada
artykuły
Psycholog - kim jest i czym się zajmuje?
Psycholog to osoba posiadająca odpowiednie wykszta
Przewlekły stres i lęk mogą wywołać objawy dermatologiczne. Jakie schorzenia skóry mają podłoże psychiczne?
Nieustanny stres oraz poczucie lęku, z którymi zma
Problemy z nauką a depresja
Twoje dziecko ma trudności w nauce - ma dysleksję,