Jak leczyć problemy z zasypianiem u dorosłego?

Witam, od jakiegoś czasu mam problem z zasypianiem i utrzymaniem snu, stan ten wywołała lęk przed bezsenności, od dziecka miewalam problemy z zasypianiem, ale pojawiały się sporadycznie i mijały, obecnie lęk przed bezsennymi nocami jest tak nasilony, że w momencie zasypiania wybudzam się, tak jakbym robiła to świadomie, wiem że usypiam i w tym momencie zaczyna bic mi serce i sen odchodzi, tak jakbym bała się, że stracę szansę na usniecie i w efekcie faktycznie nie usypiam, obawiam, się że taki stan utrzyma się do końca życia, a mam dopiero 25 lat, prosze o pomoc, co mam zrobić w sytuacji kiedy leze, próbuję zasnąć, sen nadchodzi, a ja wybudzam się przy próbie usniecia, wówczas serce bije mocniej, a ja uniemozliwiam sobie spokojny sen. Trochę to nielogicznie brzmi, ale wygląda na to że strach przed bezsennościa ja wywołuje, bo niczym innym się nie martwię. Proszę o pomoc

Dzień dobry.

Zaburzenia snu, które Pani opisuje, mogą mieć wiele przyczyn. Problemy ze snem są wywołane czynnikami psychosomatycznymi lub środowiskowymi.

Pisze Pani, że przyczyną Pani bezsenności jest lęk przed bezsennością, ale warto poszukać skąd wziął się ten lęk i co jeszcze może się pod nim skrywać. Problemy ze snem mogą mieć głębsze źródło. Być może są jeszcze jakieś inne rzeczy, które nie pozwalają Pani zasnąć. Mogą to być jakieś nierozwiązane problemy, duża ilość stresów w ciągu dnia, nadmierny lęk lub tzw. higiena snu.

Regularny, spokojny sen jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania i regeneracji organizmu.

Należy dokładniej przyjrzeć się Pani sytuacji z uwzględnieniem obecnej sytuacji życiowej. Zachęcam Panią do konsultacji u psychologa.

pozdrawiam
Justyna Żebrowska-Naklicka

Szanowna Pani,

warto byłoby wykluczyć podłoże somatyczne prezentowanych zaburzeń, a następnie udać się do ośrodka prowadzącego terapię poznawczo-behawioralną bezsenności (CBT-I).

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Lech Popiołek