Jak leczyć te problemy ze snem?

Od połowy października mam problemy z zaśnięciem. Na początku zasypiałam normalnie (5-15 minut) ale budziłam się o 4 nad ranem i nie mogłam zasnąć. Teraz mam problemy z zaśnięciem i utrzymaniem snu (godzinę wiercę się w łóżku, w jak przyjdzie lekki sen to wybudzam się do 2-3h). Biorę melatoninę 5mg i Apteo Sen.

Dziękuję że wybrała Pani abc zdrowie. Proponuję skierować się do lekarza pierwszego kontaktu i opowiedzieć mu dokładnie o swoich dolegliwościach. Być może lekarz skieruję Panią na inne badania jak również zaordynuję inny formy leczenia. Przed snem dobrze było by spróbować wyjść na dłuższy spacer żeby dotlenić cały organizm a szczególnie dotlenić serce i mózg. zmęczenie podczas spaceru, najprawdopodobniej przełoży się na dobry sen. Proszę również o ile to możliwe skierować się do psychoterapeuty można również bezpłatnie dostać skierowanie od lekarza rodzinnego. Który pomoże podnieść Pani samoocenę i nauczy metod relaksacyjnych które w Pani wypadku są konieczne. Życzę powodzenia i pozdrawiam bardzo serdecznie Alicja Jankowska.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w sytuacji, gdy ma Pani problemy z zasypianiem a potem ze snem, warto pomyśleć o kilku rozwiązaniach. Aby ułatwić sobie samo zasypianie można zastosować techniki relaksacyjne (posłuchać spokojnej muzyki czy spróbować medytacji), zmniejszyć ilość bodźców do minimum (nie korzystać z telefonu, komputera czy nie oglądać TV, przyciemnić światło). Ponadto warto włączyć do diety napar z melisy, która ma działanie wyciszające i uspokajające. Jeśli te metody nie pomogą to można udać się do apteki po suplementy diety, które w składzie zawierają także melisę, ale również chmiel czy melatoninę. W sytuacji gdy powyższe metody radzenia sobie z problemem zasypiania nie będą skuteczne, to warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który przeprowadzi wywiad i zadecyduje o dalszym postępowaniu. Możliwe, że przepisze Pani łagodne środki nasenne, które są dostępne na receptę. Jeśli natomiast będzie to konieczne to internista może również pokierować Panią do innych specjalistów np. do psychologa, aby dotrzeć do sedna kłopotów z bezsennością. Na dzień dzisiejszy zachęcamy do samodzielnego podjęcia działań, które przywrócą spokojny sen.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-snu

https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-dobre-samopoczucie

https://portal.abczdrowie.pl/bezsennosc-w-depresji

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.