Witam,
Zachęcam do kontaktu z lekarzem i omówienie z nim/sprawdzenie w badaniach (zgodnie z zaleceniami czy sugestiami lekarza), czy objaw ma jakiś związek ze zdrowiem fizycznym, czy nie.
Zachęcam także do konsultacji z psychologiem, psychoterapeutą. Tak dla przykładu: zwykła gorączka może być objawem toczącego się stanu zapalnego w organizmie - wizyta czy wizyty u lekarza i diagnoza jest po to, by sprawdzić jaki to stan zapalny stoi za gorączką i jakie wobec tego należy włączyć leczenie. Gdy się włączy odpowiednie leczenie i usunie stan zapalny, objaw (gorączka) zniknie.
Jeśli drżenie rąk ma podłoże emocjonalne, to być może jest objawem toczących się w Pana emocjach różnych wewnętrznych konfliktów. Takie konflikty są często zupełnie nieświadome. Wizyty w gabinecie psychologa, psychoterapeuty, czy też podjęcie psychoterapii może Panu pomóc zrozumieć objaw i usunąć przyczynę, a wtedy objaw ustąpi.
Jeśli jakieś objawy somatyczne mają podłoże w psychice, często tylko wydają się bezsensowne, nielogiczne, pozbawione przyczyny. Tak naprawdę mają przyczynę i swoje znaczenie - trzeba tylko nad tym popracować. W tym może pomóc psychoterapia.
Pozdrawiam
Witam Pana. Na podstawie Pana opisu wnioskuję, że nie był Pan ze swoim problemem u specjalisty. Warto zacząć od lekarza rodzinnego i opisać mu swojej objawy. Ma Pan wtedy szansę otrzymać skierowanie na niezbędne badania. W pierwszej kolejności trzeba się upewnić jakie podłoże ma opisywany przez Pana objaw (fizjologiczne czy psychologiczne, trzecia możliwość to połączenie obu). Jeśli na podstawie badań zostanie rozstrzygnięta przyczyna to następnym krokiem będzie zastosowanie odpowiedniego leczenia. Jeśli wszystkie zalecone badania będą w normie można wtedy szukać przyczyn bardziej w podłożu psychologicznym. Wówczas dostanie Pan stosowną sugestię by zgłosić się do psychologa. Napisał Pan, że przy pojawiającym się stresie to drżenie nasila się i to może być dowód, że te dwa aspekty fizjologiczny i psychologiczny są ze sobą w interakcji. Może być też ważne od kiedy Pan to drżenie u siebie obserwuje. Być może pojawia się u Pan wstyd czy zażenowanie bo napisał Pan, że może być postrzegany jako osoba z problemem alkoholowym. Napiszę wprost to co niektórzy ludzie sobie pomyślą nie jest teraz ważne, najważniejsze jest Pana zdrowie. Proszę o nie zadbać. Pozdrawiam Pana.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co jest powodem drżenia rąk i bólów głowy? – odpowiada Lek. Jerzy Bajko
- Drżenie rąk z powodu stresu a problemy z zasypianiem – odpowiada Mgr Magdalena Hanna Nagrodzka
- Drżenia rąk a niedoczynność tarczycy i depresja – odpowiada Mgr Katarzyna Troć
- Silne bicie serca i drżenie rąk w miejscu publicznym – odpowiada Maria Fraszewska
- Co oznacza drżenie rąk i problemy z oddychaniem? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Co może być przyczyną tego drżenia rąk? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy drżenie rąk ma podłoże psychiczne? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Drżenie rąk i nadmierna potliwość podczas stresu – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Jak sobie radzić z tym drżeniem rąk? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Drżenie rąk nasilające się rano i podczas stresu – odpowiada Mgr Ewelina Kazieczko
artykuły
Najczęstsze błędy psychoterapeutów, czyli jak nie marnować czasu i pieniędzy
Decyzja o szukaniu pomocy psychologicznej jest zwy
Jak wybrać terapeutę?
Psychoterapia to pomoc w zrozumieniu i ulepszaniu
Tajemnice pracy psychologa - wywiad z psychologiem i psychoterapeutką Magdaleną Nagrodzką
Rozumienie ludzkich zachowań to zadanie, przed któ