Czy drżenie rąk ma podłoże psychiczne?

Od kilku lat drżą mi ręce, a w niektórych sytuacjach (szczególnie stresujących) kończyny, a nawet całe ciało. Byłam już u lekarza i ten stwierdził, że jest to spowodowane stresem ze strony rodzeństwa, jednak wydaje mi, że nie jest to trafna diagnoza. Ręce drżą mi, niezależnie czy jem i trzymam sztućce czy trzymam długopis i czy coś piszę czy choćby korzystam z komputera. Dodam, że jestem strasznie nerwową osobą. Czy może to mieć jakieś podłoże psychiczne? Wyniki badań krwi itp mam świetne. Co może być przyczyną mojego problemu?

Dzień Dobry Pani,

Dziękuję Pani za kontakt :)

Zaprezentowany przez Panią symptom, wskazuje na objaw nerwicowy.
Jednak zalecana byłaby kontrolna/osobista konsultacja neurologiczna, celem rozwiania Pani wątpliwości.

Zachęcałabym Panią również do osobistej konsultacji, w Poradni Zdrowia Psychicznego, celem diagnostyki symptomatycznej oraz podjęcia komplementarnego leczenia, miedzy innymi psychoterapii, (poznawczo-behawioralnej) pod okiem Psychologa/Psychoterapeuty.

Serdeczności i radości Pani życzę!

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605

Witam Panią
Drżenie rąk to zaburzenie, które najczęściej występuje
w stresujących sytuacjach.
Przyczyną mogą być też zaburzenia lękowe, fobia społeczna,
zaburzenia nerwicowe...
Najczęściej drżenie rąk pojawia się wtedy, gdy w obecności
innych osób chcemy użyć rąk.
Największy problem stanowi wykonywanie precyzyjnych
ruchów dłoni, np. pisanie, obsługa urządzeń, posługiwanie się
sztućcami, układanie drobnych przedmiotów i inne
czynności manualne czy manipulacyjne.
Żeby Pani pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pani
problemu, dotrzeć do przyczyny drżenia Pani rąk
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Pomocne mogą być techniki relaksacyjne.
Jeżeli jednak doświadczane objawy są na tyle silne,
że utrudniają Pani normalne funkcjonowanie, to zachęcam
do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani odzyskać spokój, równowagę
wewnętrzną i wypracować umiejętności
radzenia sobie ze stresem.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl