Zapytaj lekarza

7 4 0 , 9 0 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Drżenie rąk i nadmierna potliwość podczas stresu

dzisiaj w pracy podczas ważnego spotkania podawałam kawę i moje ręce zaczęły tak mocno drżeć, że zwróciłam na siebie uwagę i o mało co nie rozlałam kawy. I to nie pierwszy raz (a mam dopiero 24 lata!). Nawet w codziennych sytuacjach bezstresowych obserwuje lekkie drżenie rąk, które się potęguje podczas stresu. Poza tym zgrzytam w nocy na zębach, pocę się nadmiernie, często jestem zmęczona a przed stresującymi sytuacjami mam bóle brzucha i biegunkę. Czy to może być nerwica?
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Jak radzić sobie ze stresem?

Może być to nerwica, ale również może być to skutek braku umiejętności radzenia sobie ze stresem. Polecam skorzystać z treningów relaksacyjnych (Jacobsona, Schultza), które mają na celu obniżenie odczuwanego napięcia. Metody oddechowe - kontrolowany głęboki oddech - co najmniej 3 sekundy wdechu, dwa razy dłuższy wydech - również może być pomocny w zniwelowaniu fizycznego napięcia.
Polecam także zgłosić się na konsultacje psychologiczną, podczas której psycholog nauczy Panią i pokaże zastosowanie innych, bardziej rozbudowanych metod radzenia sobie ze stresem (nastawionych np. na poznawczy aspekt przeżywanego stresu). Powodzenia!

0

Podobne objawy mogą być sygnałem nerwicy. Warto skorzystać z pomocy i badań lekarskich- jeśli wykluczone zostanie somatyczne podłoże zaburzeń, będzie to oznaczać ich emocjonalne pochodzenie (nerwicę). Wówczas warto rozpocząć psychoterapię.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy