Przewlekłe bóle brzucha, zaparcia na przemian z biegunkami

Witam! Mam 22 lata. Od ok. roku towarzyszą mi bóle brzucha, zaparcia na przemian z biegunkami oraz wzdęcia. W kale zaobserwowałam znaczną ilość śluzu oraz krew (test na krew utajoną w kale pozytywny). Ponieważ brat choruje na dysplazję jelita grubego, postanowiłam zrobić kolonoskopię. Wynik badania to: makroskopowo błona śluzowa matowa bez siatki naczyń. Po 14 dniach przyszedł wynik badania histopatologicznego: fragmenty śluzówki jelita grubego z niespecyficznym zapaleniem przewlekłym stopnia małego z obrzękiem blaszki właściwej. Z tymi wynikami badań udałam się do gastroenterologa, u którego leczy się brat. Pan doktor powiedział, że nie jest w stanie po jednym wyniku badań stwierdzić, czy to ta choroba, a przy moich wynikach badań krwi to wręcz niemożliwe (wszystko w porządku, jedynie OB delikatnie podwyższone) .Przepisał mi masę probiotyków na poprawę pracy jelit i kazał przyjść za ok. 3 miesiące oraz powtórzyć kolonoskopię. Po tych lekach nie odczuwam żadnej poprawy i zastanawiam się czy nie powinnam brać już leków typowych dla tej choroby, ponieważ martwi mnie wynik badania histopatologicznego. Czy możliwe, że to jakaś pomyłka? Dodam jeszcze, że nie zauważyłam znacznego spadku wagi (ok. 3 kg w ciągu tego roku). Proszę o jakąś radę, czy powinnam powtórzyć kolonoskopię lub udać się do innego lekarza?

Decyzję co do dalszego leczenia oczywiście powinien podjąć gastroenterolog. Zmiany zapalne w jelicie grubym są niewielkiego stopnia, nieznaczne. Jednak skoro wprowadzone probiotyki nie dają efektu terapeutycznego trzeba zastanowić się nad wprowadzeniem leków przeciwzapalnych działających bezpośrednio na śluzówkę jelita grubego (np. mesalazyna). Nawet niewielkie dawki mogą przynieść spodziewane efekty terapeutyczne. Być może po 1-2 miesięcznym stosowaniu wszystko wróci do normy. Po tym okresie można by wykonać kontrolną kolonoskopię. Oczywiście to są moje sugestię. Nie znam dokładnego Pani stanu klinicznego, aby decydować w tym względzie. O wszystkim powinien zadecydować gastroenterolog prowadzący.