Przewlekle wzdęcia i bóle brzucha

Od wielu lat męczą mnie wzdęcia.Na USG zawsze słabo było wszystko widać. Często mam bóle w różnych częściach brzucha, najczęściej w okolicach podbrzusza, ale po bokach i pod żebrami z prawej strony. Po zjedzeniu nawet małego posiłku jestem syta i ociężała. Ostatnio rzadko, ale zdarzały się zaparcia.Tabletki jak no-spa niezbyt pomagają i nie chcę ich ciągle łykać. Gdy zjem coś niezdrowego, tłustego itp. pogarsza się ale dieta lekkostrawna też mało pomaga. Raz też zbudził mnie silny skurcz.
ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Opisane przez Panią objawy są dość mało charakterystyczne, co oznacza, że nie ma takiej możliwości, by tylko na ich podstawie postawić konkretną diagnozę. Wśród przyczyn wymienionych przez Panią dolegliwości mogą znajdować się infekcje pasożytnicze, zespół jelita drażliwego, zaburzenia funkcji wątroby i wiele innych. Wskazane są dokładniejsze badania, w tym podstawowe badania laboratoryjne oraz ewentualnie badanie kału. Być może wskazana będzie także konsultacja gastroenterologiczna - o tym powinien jednak zadecydować lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.