Przewlekłe zapalenie gardła

Witam, mam problem z gardłem - objawy wskazują na przewlekłe zapalenie (cały czas przekrwione i podrażnione, wysychające). Problem w tym, że taki stan utrzymuje się od 4 miesięcy. Byłem u 4 internistów i 2 laryngologów - każdy stwierdza zapalenie gardła 'które przejdzie'. Płuczę gardło Gargarinem, wcześniej Glimbaxem, w między czasie stan się pogorszył do ropnego zapalenia migdałów (dostałem Augmentin na 7 dni). Nie mogę sobie poradzić z tym problemem, stan zapalny wcale nie schodzi.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
W celu ustalenia patogenu wywołującego infekcję należy pobrać wymaz z gardła. Po otrzymaniu wyniku będzie można rozpocząć celowane leczenie. Proszę zastosować terapię zaleconą przez lekarza. Po zakończeniu leczenia należy udać się na wizytę kontrolną.

Najprawdopodobniej przewlekły stan zapalny jest wynikiem trudności w oddychaniu przez nos, co zmusza do oddychania przez usta. Doprowadza to do wysuszania błony śluzowej i zalegania wydzieliny w nosie, w której namnażają się drobnoustroje. Wydzielina ścieka po tylnej ścianie gardła na wysuszona błonę śluzową i podtrzymuje stan zapalny.