Przewlekły stan zapalny żołądka i dwunastnicy

Od 2007 roku cierpię na refluks żołądkowy. Mam 24 lata. Dwa miesiące temu miałem wykonywaną gastroskopię. Lekarz gastrolog zapytany o interpretację badania stwierdził przewlekły stan zapalny żołądka i dwunastnicy oraz bardzo liczne nadżerki, to samo co 3 lata temu, kiedy też miałem wykonywaną gastroskopię. Od 3 ostatnich miesięcy przyjmowałem po kolei Polprazol 20 mg, Controloc 40 mg i obecnie Emmanera 40 mg, po czym według zaleceń lekarza kończymy leczenie, aby nie przyzwyczajać się do leków. Największą poprawę czułem po Controlocu. Mam pytania: 1. Czy refluks żołądkowy prowadzi do powstania przepukliny żołądkowej? 2. Czy takie długotrwałe przyjmowanie leków nie jest szkodliwe? 3. Czy stan zapalny, który mam jest spowodowany refluksem?

1. Czy refluks żołądkowy prowadzi do powstania przepukliny żołądkowej?
- Nie, to są całkiem inne jednostki chorobowe. Jedynie w przypadku występowania już przepukliny rozworu przełykowego dochodzi do refluksu żołądkowo-przelykowego, a nie odwrotnie.
2. Czy takie długotrwałe przyjmowanie leków nie jest szkodliwe?
- Praktycznie nie. Jest wiele osób stosujących je przewlekle. Można inhibitory pompy protonowej zażywać na stałe, chociaż niektóre doniesienia naukowe mówią o niebezpieczeństwie występowania polipów żołądka jako następstwo stosowania długotrwałego tych leków (dane nie potwierdzone).
3. Czy stan zapalny, który mam jest spowodowany refluksem?
- Sam stan zapalny w błonie śluzowej żołądka raczej jest spowodowany nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego przez komórki żołądka. Refluks żołądkowo-przełykowy powoduje zarzucanie kwaśnej treści z żołądka do przełyku co wyzwala bezpośrednio podrażnienie śluzówki przełyku z powstaniem stanu zapalnego. W przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego warto byłoby wykonać specjalistyczne badanie czyli ph-metrię przełyku (patrz strona: http://www.zdrowie.med.pl/uk_trawienny/badania/ph.html)